Měl by to být jeden z historických okamžiků města. Nestává se totiž zase až tak často, že karlovarští zastupitelé zvednou ruku pro prodej historického dědictví. Přitom o prodeji Císařských lázní, který mají projednávat v červnu, dosud nevědí zhola nic. Neznají podmínky a varianty kupní smlouvy, a zatím nejasný je pro ně návrh, za jakých by si tento objekt od města koupil Karlovarský kraj.

„Byli bychom rádi, kdyby nám město poskytlo informace včas, abychom mohli návrh smlouvy detailně prostudovat,“ uvedl zastupitel Petr Kulhánek (Karlovarská občanská alternativa).

Stejně hovořil i zastupitel Jaroslav Růžička (SNK/ED). „Informace nemáme, nevíme o tom nic. Domníváme se ale, že bychom je měli obdržet s předstihem, to by bylo samozřejmě nejlepší,“ sdělil.

Částečné povědomí o podmínkách, za jakých by město prodalo Císařské lázně Karlovarskému kraji, mají komunisté. Ti ovšem za navržených podmínek prodej nepodpoří. „Máme původní materiál, který projednávalo krajské zastupitelstvo a stanovisko Úřadu pro hospodářskou soutěž, kterou si město kvůli riziku veřejné podpory při převodu objektu Karlovarskému kraji vyžádalo,“ uvedl Josef Murčo (KSČM).

Ten se domnívá, že město ani nemá právo Císařské lázně včetně cenného mobiliáře prodávat. „V této podobě je to neobhajitelné před příslušnými orgány,“ vysvětlil.

Cena Lázní I byla na základě posudku, který si vyžádalo město, stanovena na 192 milionů. Karlovarský kraj by si ovšem nemovitost i s pozemky koupil za jedno procento z ceny, což společně s daní z převodu nemovitosti činí pouhých 6,5 milionu.

Na dotaz, kdy karlovarští zastupitelé obdrží předběžný návrh smlouvy na Císařské lázně, náměstek pro majetek Tomáš Hybner (ČSSD) uvedl, že zatím se diskutuje o jejích podmínkách. „Nejprve s nimi seznámím zastupitele, potom tisk,“ vzkázal prostřednictvím mluvčího radnice Jakuba Kaválka.

Členy komise pro Císařské lázně jsou kromě Hybnera také primátorka Veronika Vlková a náměstek Petr Keřka (oba ODS).