Jak přilákat do lázeňského města investory? Podle náměstka karlovarské primátorky Tomáše Hybnera je nutné, aby město vytvořilo rozvojovou zónu pro drobný průmysl, kde by mohly firmy zahájit či rozšířit své podnikání.

Karlovarská radnice si od tohoto plánu navíc slibuje příliv dalších lidí do města, protože počet obyvatel v lázních neustále klesá. „I to je jedna z příčin, proč jsme nyní na padesátitisícové hranici a prognóza zvýšení počtu obyvatel podle statistiky není vůbec optimistická,“ varoval už před časem vedení města uvolněný zastupitel Jiří Dietz, který má demografii lázní ve svém resortu.

„Rozvojová zóna by měla vzniknout v lokalitě mezi čtvrtěmi Dvory a Tašovice,“ vysvětlil Hybner. Právě pozemky pro tuto zónu byly pro karlovarskou radnici tím největším problémem, protože pro tento záměr je třeba vyčlenit desítky hektarů volných parcel.

„Toto území je jediné, které můžeme investorům nabídnout. Příprava lokality ale nebude jednoduchá. Ani zde totiž nejde o celistvé území, ale o soubor pozemků s řadou vlastníků,“ uvedl Hybner. Radnice se proto pokusí toto území sjednotit.

Přestože na plánu rozvojové zóny radnice pracuje už několik let, s přípravou bylo možné začít až po dokončení průtahu Karlovými Vary. Tato stavba skončila až letos na podzim.

Vytypovaná lokalita by podle Hybnera mohla být pro investory zajímavá i z toho důvodu, že je umístěná ve strategické zóně poblíž rychlostní silnice z Prahy do Chebu. „Jiné území nemáme, o pozemky jsme přišli v době, kdy se od Karlových Varů odtrhlo pět obcí, které byly součástí lázní, a další pozemky blokují ložiska kaolinu.“

Karlovy Vary mají nyní k dispozici kolem osmi tisíc parcel o různých velikostech. Jejich hodnotu radnice odhaduje na jedenáct miliard korun.

Město si z nich ponechá přibližně polovinu pro bytovou výstavbu a další účely, zbytek chce nabídnout zájemcům k prodeji.