Jak pomoci člověku v bezvědomí či při tepenném krvácení? To je pro řadu lidí velká neznámá. Na tom se shodují pracovníci Českého Červeného kříže i záchranáři. Český Červený kříž v Karlových Varech se snaží informovanost lidí zvýšit. Organizace proto pořádá pravidelně kurzy, které mají jasný cíl – kvalitně proškolit zájemce.

„Snažíme se tímto způsobem rozšířit znalosti lidí. O kurzy je velký zájem. Hlásí se například pedagogové, ale nejen oni. Před časem jsme také pořádali den otevřených dveří, kde naši pracovníci simulovali například záchranu člověka v bezvědomí,“ potvrdila Věra Sládková, oblastní ředitelka Českého Červeného kříže. „Vloni jsme takto proškolili přes sto pedagogů. Další kurzy plánujeme zhruba na polovinu března. Školíme v podstatě každého, kdo má zájem se něco o tomto důležitém tématu dozvědět. Lidé by měli chápat záchranu života jako morální povinnost. Je důležité alespoň základní pravidla znát a umět je použít i v mimořádně stresových situacích,“ dodala Sládková.

Podle Lukáše Hutty, mluvčího Záchranné zdravotnické služby Karlovarského kraje, se zdravotníci s tím, že by člověk bez zvláštního proškolení sám dokázal zachránit někomu život, setkávají pouze výjimečně. „Většinou pracuje hodně stres. Někteří lidé znají pravidla první pomoci, ale v šoku je nedokážou použít,“ vysvětlil Hutta.

Podle něj by lidé vždy měli v krizových situacích volat záchranku. „Naši operátoři jsou připraveni reagovat na každou situaci. Pokud jim člověk popíše situaci, tak umějí i velmi přesně poradit, jak se zachovat. Často je správná reakce otázkou sekund. Proto je důležité zavolat nám co nejdříve a také se pokusit co nejvěrněji popsat danou situaci. Rozhodně nedoporučuji, aby si lidé řekli, že vše zvládnou sami. Volat záchranku na číslo 155 by měli v každé krizové zdravotní situaci,“ zdůraznil mluvčí.

To, že lidé opravdu ve spoustě případů nevědí, jak si správně počínat, potvrdil i náš redakční test, kdy jsme oslovovali náhodně vybranné kolemjdoucí na ulici, kterých jsme se ptali, jak by se zachovali, kdyby našli člověka v bezvědomí nebo s tepenným krvácením. „Člověku s tepenným krvácením bych poradil, aby si zašel k doktorovi,“ zněla odpověď jednoho z dotázaných mužů ve středním věku.

Někteří lidé naopak dokázali odpovědět profesionálně a znali pravidla první pomoci a způsob zastavení krvácení.