Radar protiraketové obrany a jeho umístění na našem území – to je téma diskusního setkání s občany, které na dnešní večer připravil Deník. Od 19 hodin budou v sále Alžbětiných lázní (v parku u Hlavní pošty) vysvětlovat otázky spojené s radarem vládní koordinátor Tomáš Klvaňa, expert ministerstva obrany Petr Čech, specialista na neionizující záření Státního zdravotního ústavu Luděk Pekárek a očekává se i účast hejtmana Karlovarského kraje Josefa Pavla.

Z ankety našeho deníku mezi Karlovaráky nevyplynul jednoznačný názor. Tak například zatímco Markéta Wernerová nebo Jarmila Holanová radar striktně odmítají, Jaroslavě Duchkové nebo Drahomíře Saidlové nijak zvlášť nevadí a nemají problém s jeho umístěním na našem území. Je však stále také spousta těch, které problematika umístění radaru vůbec nezajímá nebo nemají na věc žádný názor.

Poslanec parlamentu Jaroslav Fiala (ČSSD) k radaru řekl: „Je to závažná věc, o které by mělo rozhodnout referendum. Jsme členy Evropské unie i NATO, takže tyto organizace k tomu mají také co říci.“ Jeho parlamentní kolega Miloš Patera (ODS) je však zastáncem radaru. „Jsme členy NATO, stejně jako USA. A členství není pouze o tom nechat se od někoho ochraňovat, ale také pro ochranu něco udělat,“ vysvětlil svůj názor.

Dnešní diskusní setkání je prvním v řadě, které pořádá Deník. „S vysvětlovací kampaní už ovšem objíždíme regiony od začátku září,“ upřesnila Kateřina Komedová, asistentka Tomáše Klvani.