Začalo to fotbalovým klubem v Doubí, pokračuje konkurzy, dluhy, půjčkami, soudy, a to zdaleka není konec. Karlovarský radní a zastupitel Radek Novák (ČSSD) má za sebou košatou minulost, prožívá problematickou přítomnost a zřejmě jej čeká nejistá budoucnost. Novák ale veškerou odpovědnost odmítá a tvrdí, že jde o náhodu a nedopatření. Jeho podnikatelské i soukromé aktivity však dokazují pravý opak.

Stěhování, nebo rychlý útěk?

Radní Novák má vysoký akční rádius. Během několika let několikrát změnil bydliště. Dům v centru lázní se společníkem prodal ruské firmě Západní přístav, bydlel po podnájmech a nyní žije v Tašovicích. Shodou okolností v domě, který patří společnosti Kapune Group, v níž působí jeho stranický kolega Michael Kuneš. Ten s Novákem navíc kdysi působil ve společnosti Studio 8. Je to právě tato firma, kterou zažalovala obec Stružná a na niž byla nakonec uvalena exekuce za bezdůvodné obohacení za stovky milionů.

„Přijeďte se podívat, v jakém stavu zanechal tento radní byt, v němž byl v pronájmu,“ ozvala se čtenářka Deníku. V bytě dodnes panuje neuvěřitelný nepořádek. Dokumenty z jednání rady na jedné kupě, mezi nimi se válí Novákův rodný list, sliby zastupitele, směnky, neotevřené soudní obsílky, bankovní výpisy a další důležité dokumenty. V dalších místnostech jsou haldy osobních rodinných svršků, v předsíni leží dámský střevíc, ve špajzce se kazí kompoty a hodují myši. „On byl takový zvláštní. Žil jenom v noci, přes den vyspával. Chodili za ním divní lidé a schránka byla pořád plná soudních obsílek. I když už tady nebydlel,“ líčila svědkyně.

A jak se odstěhoval? „Odešli téměř ze dne na den, vypadalo to jako útěk. Nedivím se, na nájemném zůstal dluh přes sto tisíc korun a nyní je to u soudu,“ vysvětlila žena.

Podle Nováka však je dluh na nájemném jednou stranou sporu. „Je tam soudní pře, protože smlouvu jsme uzavřeli s pánem, který zemřel. Nyní už dobíhá dědické řízení. My ale trváme na tom, že jsme v bytě provedli určité investice. A že jsme se tak rychle odstěhovali? To nebylo ze dne na den, ale během tří měsíců. Majitel ale mezitím vyměnil zámek,“ odpovídal radní. Ten je vyměněný ale jen u hlavních vchodových dveří.

Do bytu, který Novákova rodina užívala, se lze dostat i bez klíčů. Na dotaz, proč už při prvotním balení si nevzali z bytu i své soukromé věci, už ale nezareagoval.

Čtvrt milionu z ručky do ručky

Směnku na čtvrt milionu, kterou radní Radek Novák v bytě zanechal přímo na nástěnce, vystavil právě Kuneš. „Půjčil jsem si na senátní volební kampaň ČSSD, kterou pro mě v roce 2002 Novák dělal,“ vysvětlil dluh Kuneš s tím, že platby dobíhají.

Novák k tomu dodal, že peníze šly z ruky do ruky a souvislost se Studiem 8 to vůbec nemělo. „Peníze jsem mu půjčil jako fyzická osoba. Už je to splacené,“ uvedl radní Novák.

Stružná: praktická skleróza?

S Kunešem váže Nováka nejen to, že jsou čelnými regionálními představiteli ČSSD, ale i exekuce na firmu Studio 8. Právě ta měla před lety na starosti kanalizaci ve Stružné. Obec na to dostala dotaci, kterou však zneužila, za což byl tehdejší starosta Juraj Vicáň pravomocně odsouzen. Až teprve před časem Stružná splatila dluhy, které nastaly právě kvůli zneužití státní dotace. Manžel současné starostky Radan Večerka nevzpomíná na Studio 8 v lásce. „Studio 8 se u nás zapletlo do maléru s dotacemi. Dělalo tu stavební dozor na kanalizaci. Požadovalo 800 tisíc za práce, které neodvedlo,“ líčil Večerka. Obec firmu zažalovala a následně dala návrh na její exekuci.

„Co se týče Stružné, budeme se s obcí soudit kvůli jejímu neoprávněnému obohacení. My ty práce totiž skutečně provedli. Bývalý starosta však smlouvu nedal ke schválení zastupitelům,“ uvedl Novák.

Vicáň to ale popřel. „Zastupitelé to schválili, to bych si nedovolil podepsat smlouvu bez nich,“ reagoval exstarosta. Víc se ke starému případu nechtěl vracet.

Majetek po exekuci za zlomek ceny

Zajímavé ovšem je, kdo skoupil veškerý majetek společnosti Studio 8 v rámci exekuce a také za jakou cenu. Jde přitom o třináct bytů v Teplé, budovu včetně pozemku v Kynšperku, budovu včetně pozemku v Lesově a objekt v Tašovicích v Sopečné ulici číslo 58. Kupní smlouvu se Studiem 8 podepsala společnost Kapune Group, jejímž členem představenstva je právě Kuneš. Kapune Group koupila vše za milion sto tisíc. Sídlí přitom na Sopečné 58, kde má Novák trvalé bydliště a objekt užíval ještě před tím, než se vlastníkem stala Kapune. Dokonce si zde Novák staví svůj dům.

„Ano, v Sopečné mám nyní trvalé bydliště. Tento objekt ale nemá se záležitostí mezi Studiem 8 a Kapune Group nic společného,“ hájil se včera Novák. „Bylo to tak. Studio 8 koupilo od města objekt bývalé hospody v Tašovicích včetně přilehlých pozemků. Ty pak od firmy odkoupila má manželka a společně jsme na nich začali stavět. To je veškerý vztah, který mám ke společnosti Kapune Group. S exekucí to nemělo nic co dělat,“ vysvětloval radní Novák.

Jenomže podle aktuálních dokumentů z katastrálního úřadu, které má redakce k dispozici, je i tento rozestavěný rodinný dům napsaný na Kapune Group.

Mnohem zajímavější bylo ale vyjádření Kuneše. Ten totiž nejdříve tvrdil, že v této firmě, která byla založena teprve 13. srpna 2007, už nepůsobí a že ještě nebyl vymazán z obchodního rejstříku. „Už tam dávno nejsem,“ reagoval Kuneš. Pak ho paměť ale zradila úplně. „Předseda představenstva Veselý? Toho neznám. Vždyť vám říkám, že tuto firmu vůbec neznám a nikdy jsem v ní nebyl,“ prohlásil Kuneš. Podle obchodního rejstříku do ní ale vstoupil ve stejný den, jako bylo založena.

Vážné finanční problémy měl však Novák i ve dvou dalších firmách, kde figuroval, a to v BGI a Tourist a Šumava. „Tyto společnosti stavěly byty, výstavbu měl zafinancovat soukromý investor. Ten však neplnil závazky uzavřené ve smlouvě, na výstavbu měl nakonec jen osm procent z celkových nákladů. S Radkem jsme to chtěli dát do pořádku, ale nezvládli jsme to. Firmy šly do likvidace a zbývající majetek ve výši 1,8 milionu korun si rozdělili věřitelé. V tomto případu bylo snad podáno třicet trestních oznámení, policie to vyšetřovala, vše bylo ale nakonec zastaveno,“ vyprávěl Novákův kamarád a jeho bývalý společník z těchto firem Adam Šlechta.

Situací kolem radního Nováka se už v pondělí zabývala karlovarská ČSSD. „Její závěry sdělím ihned po jednání,“ uvedl předseda výboru a radní Václav Larva.

Novák - muž mnoha městských funkcí

Radek Novák působí v karlovarském městském zastupitelstvu teprve první volební oddobí. Poprvé kandidoval na podzim roku 2006, a to z páté pozice. V současné době je kromě radního také místopředsedou okresního výboru ČSSD v Karlových Varech.

Radní Novák je také předsedou výboru pro místní rozvoj a integraci do Evropské unie při karlovarském zastupitelstvu. Společně se svým kamarádem a dalším radním Václavem Tomáškem (ODS) jsou také jedinými členy pracovní skupiny pro výstavbu a přípravu provozu Výstavního – sportovně kulturního a kongresového centra v Karlových Varech (investice ve výši jeden a čtvrt miliardy korun).

Radní Novák zasedá i v komisi pro hospodaření s majetkem města a dále je členem komise pro tvorbu územního plánu a urbanistiky. Také je předsedou řídícího výboru integrovaného plánu rozvoje města. Tato skupina bude rozhodovat o 500 milionech korun, které má město dostat z EU. Vedle toho je majitelem jedné akcie fotbalového klubu Buldoci.

Ivana Kalinová, Jana Kopecká

Glosa: Radní v konkursu