Jak reagoval mluvčí magistrátu Jakub Kaválek, toto povolení je stále platné. „I když od jeho vydání uběhla řada let, investor požádal o jeho prodloužení. Během let tu navíc k některým stavebním pracím došlo, takže povolení nepozbylo platnost,“ doplnil. Podle vizualizace, kterou na svých webových stránkách umístil investor, společnost Stapo, jde o hodně moderní objekty, které se do zdejší lokality nehodí. Památkáři se snažili vzhled ovlivnit, mnoho toho ale nedosáhli.

„Tato kauza je hodně složitá. Se stavbou jsme souhlasili jen na základě několika podmínek. Abych řekl pravdu, tak současná podoba ještě ujde. Ta varianta předtím byla daleko horší,“ konstatoval vedoucí oddělení památkové péče magistrátu Miloš Hladký.

Jeho slova potvrdil i šéf Národního památkového ústavu (NPÚ) v Lokti Roman Procházka. „Současná podoba je mnohem lepší než původní návrh. To bylo monstrum,“ poznamenal Procházka.

Původní varianta totiž například podle Hladkého počítala s domy bez střech. „To byla jedna ze zásadních věcí, která nám vadila. Díky našim požadavkům došlo i k redukci vikýřů, ke sjednocení oken, která původně měla různé velikosti. Dosáhli jsme částečně i změny architektury. Ale celkový vzhled jsme ovlivnit nemohli. Na to nemáme pravomoc. Bohužel, naše legislativa nám v tomto směru nedává velké šance. Městu schází hlavní architekt. Jediným, kdo by tak stavbu mohl ovlivnit, je rada města,“ vysvětlil.

Jak upřesnil šéf NPÚ Procházka, stavba se řídí původním územním povolením, které bylo vydáno ještě ke stavbě Hotelu Patton. „Současnému investorovi se ale návrh nelíbil a chtěl ho změnit. Objekty například snížil a celkově zmenšil,“ upřesnil Procházka. Podle něho se však památkáři s investorem na definitivní podobě rezidence ještě nedohodli. „Záležitost ještě není uzavřená. Snímky, které jsou umístěny na stránce společnosti, nejsou skutečnou vizualizací,“ zdůraznil šéf NPÚ.

Na dotaz, proč památkáři z Lokte souhlasili s moderní zástavbou, která v karlovarské Libušině ulici, a tedy na území památkové zóny, nemá obdoby, reagoval: „Územní povolení i územní řízení bylo vydáno už před pěti lety. Touto stavbou se zabývali moji předchůdci, kteří ji odsouhlasili.“

Náměstek Petr Keřka (ODS) ale v moderní architektuře nevidí nic špatného. „Jsou to subjektivní názory. Řada starobylých měst ve světě má také moderní domy. Mě jedině zajímá to, zda škola dostane zpět hřiště,“ dodal.

Související: Kvůli stavbě rezidence přišla škola načas o hřiště