Lepší pořádek, větší samostanost a odloučené pracoviště radnice. To jsou některé sliby, které dala karlovarská radnice téměř před rokem lidem ze Staré Role na akci Den s Deníkem.

„Sliby zněly pěkně. Jsme ale zklamáni tím, že zůstalo jen u nich a že se po tak dlouhé době nic nezměnilo. Situace zůstává na mrtvém bodě,“ prohlásil Jan Vigh, tehdejší inciátor petice pro samostanost Staré Role. „Odloučené pracoviště radnice zde stále není. Pořád nás lidé z radnice berou jako periferii Karlových Varů,“ dodal.

Karlovarská radnice se hájí. Podle jejího názoru vedení města na Starou Roli nezapomnělo. „Tato čtvrť se rozvíjí. Lidé budou mít kde nakupovat, protože se zde staví nový supermarket a před dokončením je územně zastavovací studie,“ uvedl Tomáš Hybner, náměstek karlovarské primátorky. Podle něj magistrát neopomíjí ani výstavbu nových bytů. „Startovací byty hodláme začít stavět v Javorové ulici,“ dodal Hybner.

Stále klesající počet lidí ve městě je varovným signálem, který radnice nemůže ignorovat. „Počet obyvatel kolísá kolem hranice padesáti tisíc lidí. Podle posledních statistik sice porodnost stoupá, ale lidé také umírají. Zachraňují nás pouze cizinci, kteří se rozhodli v Karlových Varech trvale bydlet,“ sdělil Jiří Dietz, uvolněný radní pro demografii.

Radnice tvrdí, že podporuje také místní sportovní kluby a některé zájmové spolky. „Výrazně jsme finančně přispěli například starorolskému fotbalovému mužstvu. Možná všechny kroky nejsou hned vidět, ale rozhodně pracujeme na všem, co jsme místním lidem slíbili,“ ujistil náměstek primátorky.

Úklidová firma Ave popírá, že by zapomínala na pořádek v této čtvrti. „Práce, kterémáme od radnice dlouhodobě nasmlouvané a objednané, samozřejmě beze zbytku plníme. Postupujeme přesně podle rozpisu, který jsme obdrželi od magistrátu,“ uvedl Eduard Malý, ředitel karlovarské pobočky společnosti Ave.

„Pokroku jsem si tedy nevšimla. Lidový dům stále zeje prázdnotou a chátrá. Navíc ani s technickým stavem chodníků a úklidem to není vůbec lepší,“ kritizovala poměry ve čtvrti Marie Svobodová.

Jan Havelka / Ivana Kalinová