S velkou slávou se o víkendu otevřela nová vesnice v bývalém areálu Gejzírpark u Březové. Významné hosty, převážně z bývalé Ruské federace, přivítaly hostesky chlebem a solí. Ačkoliv zástupci investorů, společností Universe Spot, s.r.o. a Energetic Programmes center neskrývají nadšení, že se stavbu podařilo dotáhnout do konce, Karlovaráci jsou pobouřeni.

„Nevěřícně jsem koukal na česko–ruskou slavobránu na místě, kde lidé přišli o kemp s bazénem. Místo toho je tady ruská děrevňa. České patolízalství skutečně nezná hranic,“ ohradil se proti městečku, které vyrostlo v Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les, jeden z Karlovaráků.

Ruský vliv je v satelitu, v němž v budoucnu má podle informací investora vyrůst celkem 47 domů chráněných závorou a recepcí, patrný na každém kroku. I názvy ulic jsou psány ve dvou jazycích – v češtině a ruštině.

„Tyto vesnice nemám rád, a je jedno, zda jsou české nebo ruské. Nelíbí se mi zkrátka, že se u nás záměrně vytvářejí takovéto nové a přitom umělé komunity. Je to zcela nový jev, který zřejmě ani ve světě nemá obdoby. Podle mě je velmi nežádoucí. Může mít totiž negativní vliv na vývoj města. Nechápu proto, jak to mohou naši radní dopustit,“ říká například Jiří Klsák, předseda Klubu za krásné Karlovarsko, které roky poukazuje na architektonické nešvary a přehmaty v lázeňském městě.

Karlovarský magistrát se ale názvu vesnice urputně brání. „Vesnice je samostatný sídelní útvar. V tomto případě se jedná o území, které je součástí obce, proto nemůže být vesnicí. Ulice nejsou součástí městského značení, slouží pouze pro orientaci v areálu. Objektům nebudou přidělována čísla popisná,“ uvedl mluvčí radnice Lukáš Pokorný.

Jiná doba, jiné nároky

Přestože městečko vyrostlo v Chráněné oblasti Slavkovský les (CHKO), tato organizace proti tak masivní výstavbě vůbec neprotestovala. „Toto území je podle územního plánu zastavitelné. Stavby tady stály před tím, i nyní. Je to naprosto v pořádku. Domy nejsou bytové, ale určeny k rekreaci a přírodě to neubližuje,“ uvedl ředitel CHKO Jan Schlossar. Podle něj není CHKO národním parkem a nové domy jsou rozhodně přijatelnější než nevzhledné papundeklové stavby, které zde byly dříve. V Gejzírparku byl původně autocamp. „Jiná doba si žádá jiné nároky. Dovedu to pochopit,“ dodal Schlossar.

Velmi spokojení investoři

Původním vlastníkem pozemků v Gejzírparku byla firma Baustav, pro niž domy v městečku před pěti lety vyprojektovala firma BPO. Baustav ale areál prodal a nyní jej vlastní zahraniční investoři. Ti tvrdí, že Gejzírpark nyní nabízí rezidenční bydlení. „Dům si klient buď může koupit, nebo si jej pronajmout. Jde o stavby trvalé,“ uvedl Josef Kratochvíl, jednatel společnosti Universe Spot a ředitel restaurace Hájovna, která je součástí městečka.

Kratochvíl zdůraznil, že závora, která areál odděluje od silnice, je zde pouze kvůli bezpečnosti místních obyvatel. „Navozuje pocit chráněného bydlení a my máme přehled o tom, kdo se zde pohybuje,“ vysvětlil Kratochvíl s tím, že přístup do Gejzírparku budou mít i lidé, kteří zde nebydlí. Ti ovšem o své návštěvě musí vyrozumět službu u závory. Na rozdíl od místních, kteří si bránu otevřou kartou.

Dotaz, kolik výstavba nového areálu stála celkem, ponechali investoři bez odpovědi. „Pronájem domu na jeden den bude stát 200 euro, koupit lze celý dům a bazén zde nebude. Místo něj zde bude stát dalších deset domů,“ přeložil Kratochvíl ruštinu ženy, která podle něj zastupuje společnost Universe Spot. Ta své jméno sdělit odmítla. „Na co,“ zeptala se, přestože další dotazy s klidem zodpověděla a poukázala i na to, že restaurace Hájovna bude stále přístupna i lidem, kteří v areálu nebydlí. „Zákazníkovi připravíme cokoliv si bude přát. Lidé se musí pouze domluvit s kuchařem. Právě promýšlíme strategii. Chceme zde vařit typicky česká jídla, ne pouze šašlik na jehle, ale lidem nabídneme široký sortiment grilovaných jídel,“ vysvětlil Kratochvíl.

Gejzírová progulka

Pokud do areálu vejdete, projdete se po skvěle upravených chodnících, okny nahlédnete do sedmatřiceti domů, které jsou těsně před dokončením. Některé jsou na sebe natěsnané tak, že soukromí bude místním nadstandardem. Informace stavebního úřadu se navíc rozcházejí se záměry investora. „Bazén je v rekonstrukci a na jeho místě nejsou postaveny žádné domy. Investor jen konzultoval záměr přestavět zázemí bazénu na wellnes centrum. Žádná změna oproti stavebnímu povolení odsouhlasena nebyla. V tomto případě se jedná o území, které bylo zastavěné a fungovalo jako motel. Tato funkce se nezměnila,“ vzkázala prostřednictvím mluvčího Pokorného vedoucí stavebního úřadu Ivana Doubová.