Do dvou až tří týdnů by se měla rada města Karlovy Vary zabývat nájemní smlouvou na nebytové prostory v Severce v části bývalé restaurace na sídlišti Čankovská. Ty si sice v roce 2004 od města pronajala společnost Zádamských Casso Invest na základě výběrového řízení, už ale od 1. února 2005 je jejich provozovatelem Robert Šichman. Toho v rámci akce Záda III zatkli policisté z Útvaru pro boj s organizovaným zločinem minulý týden.

Vedení města přitom ani nemělo tušení, že provozovatelem nebytových prostor v Severce je někdo jiný než Casso Invest. Zjistilo to až po upozornění redakce Karlovarského deníku. Náměstek primátorky Tomáš Hybner (ČSSD) ihned zareagoval – Casso Invest porušilo smlouvu a dostane ze Severky výpověď.

„V nájemních smlouvách, které uzavírá město, je podnájem výslovně zakázán. Existují sice výjimky, ty musí být ale ve smlouvě obsaženy. S tímto konkrétním případem ještě nejsem seznámen, ale obecně platí, že pokud nájemce porušil smlouvu, dostane z prostorů města výpověď a vystavuje se i možnému riziku, že za toto porušení bude pokutován,“ vysvětlil právník magistrátu Tomáš Ficner.

Jak uvedl mluvčí radnice Jakub Kaválek, případ nejdříve musí projednat právníci. „Výpověď smlouvy pak musí jít do rady města. Až poté, co by výpověď mohli radní schválit, je ji možné realizovat. Předpokládám, že rada se tím bude zabývat do dvou až tří týdnů,“ informoval Kaválek.

Podle něho může Casso Invest dostat výpověď i přes to, že její jednatelé jsou v současné době ve vazbě. „Dojde–li k závažnému porušení smlouvy, může ji město vypovědět jednostranně,“ potvrdil mluvčí.

Kvůli podnájmu nebytových prostor v Severce, na které poprvé upozornil Deník v souvislosti s kauzou Zádamských, byla zahájena na magistrátě rozsáhlá kontrola všech nájemních smluv. Podle Kaválka však zatím úředníci nezjistili, že by Zádamští podnikali v dalších nebytových prostorách města.

Za porušení nájemní smlouvy bude podle Kaválka zodpovědný nájemce. „Pokud v rozporu s nájemní smlouvou podnajme dále nebytový prostor, je za to odpovědný on. Zkoumat budeme samozřejmě i to, zda na chybu nemohla přijít realitní kancelář, která nebytové prostory spravuje,“ dodal mluvčí Kaválek.

Prostory v Severce spravuje pro město realitní kancelář Recom. Její šéf Ivan Žikeš zpracovával pro tento objekt znalecký posudek, protože město ho chtělo ještě před půlrokem prodat, a to za 20 procent z ceny podle znaleckého odhadu kvůli havarijnímu stavu nemovitosti. Tehdy Žikeš prohlásil, že další sleva není možná, protože posudek již zohledňoval skutečný stav objektu. Prodej byl následně zastaven. Aktuální zpráva, že za podnájem Severky by mohla být odpovědná i daná realitní kancelář, Žikeše značně rozladila. „Ať to město klidně zkouší, je to ale poslední věc, kterou na nás zkusilo. Výpisy z obchodního rejstříku a živnostenského listu kontroluje město, my jen známe jméno nájemce. Každý březen přitom kontrolujeme nebytové prostory města. Pro nás je partnerem ten, kdo platil nájem. V případu Severky to byl vždy Casso Invest,“ uzavřel makléř.