Statisíce korun ročně stojí karlovarskou radnici likvidace černých skládek. Některé se podařilo zlikvidovat díky vhodně instalovaným kamerám městské policie, některé lidé neustále obnovují. Nepomáhají ani hlídky městské policie.

Velmi špatná situace je například v Dlouhé ulici ve Staré Roli, v tak zvané ´myší díře´. Okolí tamějších garáží vypadá jako smetiště. A odpadky stále někdo přidává…

„Takový brajgl tady máme prakticky neustále a konkrétně tahle hromada se přes víkend viditelně rozrostla,“ komentoval nepořádek před přízemním objektem jeden z těch, kteří zde mají garáž. „Na jméno se mne ale neptejte, už jsem byl před pár lety přes zeď garáže vykraden a nechci se stát terčem nějaké pomsty,“ dodal při ukazování zazděného otvoru v zadní části garáže.

Podobná situace je i v nedaleké Jabloňové ulici mezi Rosnicí a Starou Rolí. Tam jsou zdevastované prakticky všechny garáže a scházejí se tam ve velkém feťáci. „U nás ve vnitrobloku mezi Šmeralovou a Sokolovskou ulicí v Rybářích se lidé ani nenamáhají někam se s odpadky tahat. Házejí je do dvora rovnou z oken,“ říká jeden z nájemníků.

Podle slov velitele Městské policie Karlovy Vary Marcela Vlasáka je tato situce trvalá. „Snažíme se vytipovaná místa hlídat, ale přichytit někoho při činu je velmi složité. Naši kluci už dokonce prohlíželi některé skládky v rukavicích a zjišťovali původce. Dnes už to ale lidé dělají tak, že před tím, než odpad tímto způsobem vyhodí, smetí proberou. Abychom na ně nepřišli,“ říká Vlasák a pokračuje: „Jinak se snažíme co nejvíce smetišť a černých skládek likvidovat prostřednictvím osob odsouzených k veřejně prospěšným pracím,“ dodává Vlasák. „Bohužel neuspěla žádost městské policie u ministerstva vnitra o finanční prostředky na nákup mobilní kamery, která by usvědčovala pachatele při činu.“

Silvie Risová / Alexander Klimeš