Zrazeny, podvedeny a pokořeny. Tak se v úterý cítily maminky, které ťukaly na dveře primátorky Veroniky Vlkové (ODS), náměstkyně Jany Petříkové (ČSSD) a náměstka Tomáše Hybnera (ČSSD). Maminky od nich chtěly dvě minuty času, aby jim předaly petici za záchranu školky v ulici Krále Jiřího a poprosily je, aby znovu zvážili své rozhodnutí ji zrušit. Karlovarští radní totiž na svém pondělním mimořádném jednání, o kterém nikdo z veřejnosti nevěděl, rozhodli, že ukončí provoz městské mateřinky v tomto objektu.

Matky se však na radnici marně domáhaly jakéhokoliv vysvětlení. Narážely jen na zavřené dveře. Ani primátorka a ani jeden z dotčených náměstků na ně neměli čas. Všichni tři nechali matky i s jedním nemluvnětem potupně čekat za dveřmi, a neměli pro ně ani jedno jediné slovo.

Proč tedy mimořádná pondělní rada rozhodla o zrušení školky a z jakého důvodu se to maminky nedozvěděly? Petici podaly na podatelnu a den dovolené, kterou si kvůli školce v práci vzaly, byl pryč. „Budeme bojovat dál. Nevzdáme to. I když tady narážíme na zavřené dveře a jako voliči či občané nejsme pro své volené zásupce vůbec ničím,“ konstatovala Vendula Divišová. Další ženy jí přitakávaly. Zvažují i podání trestního oznámení na zřizovatele, tedy na město, pro psychickou újmu svých dětí.

Z tak rychlého rozhodnutí radních byla překvapená i sama ředitelka mateřinek Jana Tichá. Ta se teprve v pondělí odpoledne dozvěděla, že radní už školku zrušili. Shodou okolností právě na pondělí svolala přitom schůzku s rodiči, aby je informovala o aktuální situaci. Tam jim ale rovnou oznámila, že školka končí.

„Přijde nám to opravdu jako velká náhoda, že rada rozhodne v pondělí, tedy den před tím, kdy se v této školce konají zápisy. To nám přijde jako cílený záměr,“ ozvaly se maminky na schůzce.

Boj za záchranu mateřské školy v Krále Jiřího začal letos v březnu, kdy karlovarští radní zveřejnili, že ji hodlají uzavřít. Jako důvod uvedli nevyhovující hygienické podmínky a nutnou investici kolem tří milionů korun. Zaměstnankyně hygienické stanice se ovšem proti tomu ohradily. Jediné, co hygiena požadovala, bylo snížení počtu dětí. A to už se stalo.

Maminky dětí nakonec inicovaly petici za záchranu mateřinky. „Nelze investovat peníze do objektu, který ze šedesáti procent není náš,“ zdůvodnil rozhodnutí zrušit školku náměstek Tomáš Hybner (ČSSD).

Jana Kopecká, Ivana Kalinová