Nečekaný obrat nabral případ karlovarského radního Václava Tomáška (ODS). Právě jeho jméno několikrát padlo v souvislosti s vazebně stíhanými bratry Zádamskými, s nimiž měl být v obchodním vztahu. Tato skupina, z níž deset členů je nyní ve vazbě, je vyšetřována kvůli podezření z organizovaného zločinu. Členové gangu měli vydírat a psychicky i fyzicky týrat podnikatele. Tomáškovy kontakty v tisku potvrdil svědek, který ho identifikoval jako vyjednavače, jenž pro tento klan chtěl odkoupit jeho firmu. To ovšem Tomášek rezolutně odmítl a popřel, že by Zádamského mafii sloužil. Přesto se v televizi přiznal, že se Zádamskými podniká, a to velmi rád. Proti výrokům svědka otištěným loni v létě v Deníku se ohradil a na noviny i na svědka podal žalobu. Zároveň požadoval od každé ze stran sto tisíc korun jako odškodné.

Ve středu se těmito dvěma žalobami zabýval plzeňský samosoudce v rámci přípravy jednání. Ještě před tím však Tomášek nabídl svědkovi přerušení řízení. „Žalobce nejprve navrhl přerušení našeho řízení a případné zpětvzetí žaloby. Chtěl pokračovat jen v řízení s Karlovarským deníkem, respektive s vlastníkem novin,“ informoval svědkův právní zástupce Filip Němec.

Svědek však tento návrh odmítl a chce i nadále pokračovat v soudním sporu. Svědek je totiž i nadále připraven před soudem doložit pravdivost svých výroků.

Tomáškův obhájce Petr Šindelář ve středu u soudu zároveň oznámil, že je ochoten ve věci s Deníkem jednat a nepožadovat už ani odškodné. Totéž nabídl i svědkovi. „Je to pro nás překvapující. Proč tedy radní Tomášek žalobu podával a nyní svůj postoj tak zásadním způsobem mění,“ řekl svědkův advokát. Na dotaz, proč svědek nevolí Tomáškem navrženou variantu omluvy bez dříve požadované finanční satisfakce, odpověděl, že postavení stran sporu se nyní posunulo tak, že již jde i o ochranu cti samotného svědka, neboť ten si za svými slovy stojí.

Tomášek se k soudu nedostavil a jeho zástupce Šindelář nechtěl spor komentovat. Neodpověděl tak ani dotaz, proč stojí před soudem pouze Deník, ačkoliv o vazbách Tomáška na Zádamské informovala i další média. Na dotaz, jak je spokojený s průběhem sporu a co říká na to, že mají být u soudu předloženy důkazy o spolupráci Tomáška se Zádamskými, uvedl pouze: „Bez komentáře.“

Sám Tomášek včera Deníku nebral telefon.

Zatímco koalice odmítá problém Tomáška řešit, opozice už několikrát požadovala jeho rezignaci z postu radního. „Pokud byl radní v jakémkoliv pracovním nebo obchodním vztahu s gangem Zádamských, mělo by to být pro ODS velkým varováním. I když ctím presumpci neviny, zdá se mi nepřijatelné, aby tento člověk zastával funkci, díky které má přístup k těm nejinternějším informacím o městě a může ovlivňovat jeho největší investice. Dokud se vše nevyřeší, měl by zůstat jen řadovým zastupitelem. I když já na jeho místě bych už ani tím nebyl,“ komentoval věc zastupitel Petr Kulhánek (KOA).

(jako, iva)