Karlovy Vary/ Až k tisíci korun za den se může vyšplhat nájem za jeden stánek, který stojí na vánočních trzích na karlovarském náměstí Milady Horákové. Běžný nájem se letos pohybuje kolem čtyř stovek za stánek. Vloni přitom stánkaři platili pouze náklady za spotřebovanou energii.

Podle lidí, kteří v letošních stáncích prodávají, je taková výše nájmu neadekvátní. „Nemáme tu ani zásuvku, do které bychom si mohli zapojit přímotop. Letošní stánky se mi vůbec nelíbí. Jsou takové zchátralé,“ komentoval vánoční trhy jeden z prodejců.

Už v listopadu měla přitom redakce Deníku informace, že nájem se bude pohybovat v těchto mezích. Tehdy však Pavel Čáslavský, jednatel Lázeňské společnosti, která letošní trhy organizuje, nechtěl ještě nájem upřesnit. „Ceny za stánky ještě nejsou stanoveny,“ uvedl tehdy Čáslavský. Právě Lázeňská společnost přitom vlastní celý areál náměstí Milady Horákové, tedy jak pozemky, tak i budovy.

Zaměstnanec firmy Oldřich Holý však tento týden potvrdil, že tomu tak je. „Vycházeli jsme z cen za zábor pro stánkový prodej. Tisíc korun je maximum a je určeno například pro prodej občerstvení. Běžný nájem se pohybuje od tří set do pěti set korun“ upřesnil Holý.

Na náměstí stojí třicet stánků, jejichž většina je z dřevotřísky. Obsazeno jich toto pondělí bylo ale jen sedm. „Někteří prodejci si myslí, že trhy začínají až 10. prosince, mají špatné informace. Někdo navíc onemocněl, další nemají lidi, někdo se už odhlásil,“ vysvětloval Holý důvody, proč je obsazeno jen několik stánků.

Redakce Deníku denně vyslechne desítky výhrad na letošní vánoční trhy. Některým letošní stánky, které vlastní Lázeňská společnost, připomínají chlévy. Čáslavský to ale odmítá. „Stěžuje si jeden člověk. Jestli chcete ovlivňovat dění v Karlových Varech, tak klidně můžete. Já s vámi po telefonu ale tyto věci řešit nebudu,“ prohlásil včera Čáslavský rozladěně.

Sami stánkaři přitom ale srovnávají letošní a loňské vánoční trhy, které pořádal odbor kultury magistrátu také ve spolupráci se soukromou firmou. Ta tehdy dostala od města grant ve výši šesti set tisíc korun. Za to připravila pro veřejnost program a stánkaři platili jen spotřebu energie. Lázeňská společnost dotaci od města žádnou nedostala. Část nákladů bude hradit město, část tato soukromá společnost.