Příští týden to budou už dva měsíce, co končily Vánoce. Karlovy Vary jsou tak zřejmě jediným městem v republice, které má na náměstí stále stánky, jež sloužily pro vánoční trhy. Jak to tak vypadá, zůstanou na náměstí Horákové ještě nějakou dobu.

I když se tím zabývá i vedení radnice, nikdo podle mluvčího magistrátu Jakuba Kaválka nemůže organizátora trhů, Lázeňskou společnost, donutit, aby stánky z náměstí odstranila. Primátorka Vlková (ODS) přitom už před čtrnácti dny uvedla, že náměstek Balek (ODS) má za úkol urychleně vyřešit odstranění stánků z náměstí.

„Společnost to měla udělat do poloviny ledna. Problém je v tom, že prostranství je soukromé. Naše možnosti, jak donutit provozovatele trhů k odstranění stánků, jsou proto omezené. Je to pro nás ponaučení,“ poznamenala Vlková.

Od té doby uplynuly už dva týdny a shnilé stánky stojí na náměstí dál. „Náměstek Balek už se společností jednal. Páky, jak ji přimět k odvozu stánků, ale v podstatě neexistují. Nemůžeme v tomto případě uplatnit ani žádné sankce. Každopádně se nám současný stav nelíbí a chceme ho napravit,“ uvedl Kaválek.

Jednatel Lázeňské společnosti Pavel Čáslavský na kritiku radnice reagoval velmi podrážděně. „Jak víte, že jde o vánoční stánky, a ne třeba o velikonoční? Vy víte, jaký mám s nimi záměr?“ prohlásil s tím, že je špatné, že se o tento případ média zajímají.

Nechtěl blíže upřesnit, jak dlouho ještě stánky budou na náměstí Horákové stát. „Budeme je odvážet, až se mi uvolní lidé, kteří momentálně pracují na jiných akcích. Ano, mám s nimi záměr. Chtěl bych na náměstí Horákové udělat jarní trhy. Ano, i s těmito stánky,“ odpovídal na dotazy Čáslavský.

Vadí mu, že město dalo během konání vánočních trhů šanci podnikatelům, aby si postavili zdarma stánky na pěší zóně. Realita je však taková, že tuto možnost využily snad jen tři skupiny. „To není pravda, těch stánků bylo na pěší zóně více. A právě kvůli tomu jsme pak z třiceti sedmi stánků naplnili jenom polovinu,“ dodal Čáslavský.

Náměstek Petr Keřka (ODS) před časem konstatoval, že ho mrzí právě to, že podnikatelé o stánky zdarma na pěší zóně neměli zájem. Čáslavský to ale stejně odmítl uznat.