Na nepořádek v nájemních smlouvách, který panuje na karlovarském magistrátě, může podnikatel snadno doplatit. Mohlo se to stát i Václavu Čermákovi, který v karlovarské Zahradní ulici v bývalých skladech Technických služeb města (TSM) už od roku 1990 provozuje oblíbenou Vinárnu u svatého Václava.

Právě kvůli tomu, že se na magistrátě nepodařilo dohledat platnou nájemní smlouvu a navíc ani kolaudaci na provoz vinárny, hrozilo, že mu nájem nebude prodloužen. Podle původní nájemní smlouvy má přitom nárok prostory užívat až do roku 2020.

Podnikatel Čermák však potřebné dokumenty doma našel a část z nich už předal úředníkům radnice. Tlačil ho přitom čas. Radní totiž 26. února rozhodli, že vinárna zde může zůstat, to ale jen za předpokladu, že Čermák předloží do 31. března kolaudaci na všechny prostory ve vinárně a uhradí zpětně poplatky za užívání komunikace.

„Pokud tak podnikatel neučiní, tak budou prostory vyklizeny,“ pohrozil před měsícem náměstek Tomáš Hybner (ČSSD).

I když měl Čermák na prostory nájemní smlouvu, ta byla sepsána s někdejšími TSM a nikdo po ní za město smlouvu už neobnovil. „Podle našeho právního výkladu je tedy tato smlouva neplatná,“ doplnil tehdy náměstek Hybner.

Čermákovi se nyní podařilo dohledat nejen kolaudaci na celkové prostory vinárny, ale dokonce i původní smlouvu s TSM. „Smlouvu jsem už radnici poskytl a zaplatil jsem zároveň i zpětně nájem za dva roky. Kolaudaci dodám co nejdříve,“ poznamenal včera provozovatel vinárny.

Magistrát však není jediný, kdo podnikateli háže klacky pod nohy. Tím je totiž i investor luxusního lázeňského sanatoria Svatý Josef, který nyní vyrůstá právě nad vinárnou. Ten musí obnovinit původní schody, které spojovaly ulice Poděbradská a Zahradní. Investor se ale před časem obrátil na město se žádostí, zda by schody nemohly vést po jiné než původní trase. Navrhoval, aby zasahovaly právě do vinárny. S tím ale zástupci radnice nesouhlasí.