Projekt Thermae Europae se ani přes problémy nezastavil. A to ani přes to, že radnice podala kvůli údajným nesrovnalostem v projektu oznámení na policii, ani přes to, že se o čerpání bruselských peněz městem zajímají policisté z protikorupčního útvaru. Během dvou let totiž do Karlových Varů přijde z EU dvacet milionů korun. Karlovarská radnice je garantem celé akce, na níž se podílejí ještě další čtyři evropská lázeňská města. My jsme se proto nové manažerky města, Libuše Hánové (ODS), zeptali:

Jaké další akce město v rámci tohoto projektu připravilo?
Ve dnech 4. až 6. května proběhlo mnoho akcí organizovaných dle rozpisu projektu Evropské komise s názvem Thermae Europae. Byl to například 4.5.2008 – technický meeting řídící a odborné komise projektu Thermae Europae v Grandhotelu Pupp, kde také proběhla prezentace produktů: Časopis lázní Evropy s názvem „ Thermae Europae“ a také průvodce putovní výstavou. Dále byl upřesněn další rozvrh akcí projektu.
Zcela nad rámec akce z iniciativy zástupců Evropské komise se odehrálo přátelské fotbalové utkání s našimi politiky a herci a zpěváky z Prahy dne 4.5.2008 od 13:00 na hřišti Slavie u hotelu Marttel-vstup byl zdarma a jak Evropská komise, prostřednictvím hráčů, tak naše zastoupení v Praze, poskytlo mnoho dárkových a reklamních předmětů zdarma všem přítomným občanům našeho města i z okolí.

Slibovala jste i odborné semináře na téma lázeňství. Kdo se jich účastnil?
Uspořádali jsme putovní výstavy s názvem „ Kulturní dědictví lázní Evropy“, na níčhž jsme oficiálně prezentovali výše zmíněný časopis a průvodce v anglickém a českém jazyce. Odbornou přednášku na téma „přírodní dědictví“ přednesl Tomáš Vylita. Začátkem května jsme také zorganizovali mnoho kulturních akcí v rámci prezentace českých tradic a folkloru.
Odborné sympozium se od 5. do 6. května konalo v hotelu Sanssouci. Bylo zaměřené na kulturní dědictví lázní Evropy. Zahájila ho primátorka Veronika Vlková a zástupce Karlovarského kraje v Bruselu Werner Hauptmann včetně hlavního koordinátora projektu Thermae Europae Alberta D´Alessandra. Veškeré akce projektu přijel podpořit velvyslanec ČR v Belgickém království Vladimír Müller společně se zástupcem Karlovarského kraje v Bruselu Wernerem Hauptmannem.

A výstava Kulturní dědictví Evropy v Císařských lázních?
Jak napovídá sám název, jedná se o ojedinělou výstavu lázeňských měst Evropy. Součástí výstavy jsou partnerská města projektu ( jako například švédskýVarberg, bulharský Velingrad, Piešťany na Slovensku, v Itálii Acqui Terme , Bath ve Velké Británii, Vichy ve Francii , Mont Dore, Vittel, Evian a mnoho dalších).
Expozice prezentuje nádherné pohledy lázeňských míst ve fotografiích, která města poslala, ale také zachycuje vývoj lázeňství a jeho historii. Zdůrazňuje rozdílnost kultur a rozdílný životní styl v Evropě, který se samozřejmě odráží také v rozdílnosti vývoje lázeňství. Dochází k možnosti srovnání rozdílů a následně i výměně zkušeností. Celá výstava je doprovázena texty v anglickém jazyce, tedy v jazyce Evropské unie.
Není náhodou, že výstava lázeňství projektu Thermae Europae byla umístěna právě do historické budovy Císařských lázní. Jedná se o jednu z nejkrásnějších lázeňských budov v Evropě.
Zajímavostí je, že celá expozice začíná v předsálí a pokračuje v Zanderově sále, kde je doplněna typickými lázeňskými suvenýry. Součástí výstavy jsou i nejlepší práce, které půjdou s celou výstavou po Evropě. Vzhledem k tomu, že naše město Karlovy Vary je leadrem projektu, rozhodli jsme se rovněž dát prostor občanům a žákům škol v Karlových Varech. Byly vyhlášeny soutěže ve dvou kategoriích. Fotografická pro občany Karlových Varů a výtvarně –literární pro žáky škol v našem městě , to vše v rámci interkulturního dialogu projektu Thermae Europae, kde nejlepší dostali prostor prezentovat své město ve světě.
Ceny budou předány dne 21. května na magistrátu.

Celá výstava je putovní. Kde ji tedy ještě lidé uvidí?
Po ukončení této expozice v Lázních I. v Karlových Varech bude dále pokračovat po Evropě do dalších partnerských měst projektu. Výstavu zahájila primátorka Veronika Vlková a vernisáže se zúčastnilo i mnoho dalších významných osobností nejen z politického dění, včetně poslance Lubomíra Suka, ale také mnoho odborníků z České republiky a také ze zahraničí (balneologové, architekti, pracovníci památkového ústavu, odborníci z oblasti přírodních věd a mnoho dalších). Velvyslanec Vladimír Müller veřejně vystoupil a upozornil na přínos projektů EU v rámci rozvoje ekonomického růstu.
Výstava lázní Evropy bude otevřena v Karlových Varech po celý květen od desíti do sedmnácti hodin kromě pondělí. Vstup pro širokou veřejnost je zdarma.