O tom, že i politici mohou dokázat věci, za které by se nemuseli stydět ani renomovaní cestovatelé, přesvědčí návštěvníky letošního ročníku Tourfilmu pražský primátor Pavel Bém. Ve středu 3. října se totiž od půl čtvrté odpoledne uskuteční přednáška o jeho cestě na nejvyšší vrchol světa – Mount Everest.

„O výpravě, jejímž byl primátor členem, vznikl dokument. Jeho premiéra je naplánovaná právě na Tourfilm,“ pochlubil se Josef Schütz, dlouholetý ředitel nejstaršího evropského festivalu filmů a multimédií s tematikou cestovního ruchu. Bémova přednáška ve Slavnostním sále Grandhotelu Pupp je zdarma.

Největší hvězdou letošního Tourfilmu je, jak jsme vás už informovali, Michael Palin, který pro britskou stanici BBC natočil už řadu seriálů o cestování. V pátek měl na BBC premiéru díl ze série New Europe věnovaný České republice, po níž diváky vedle Palina provedla Miss World Taťána Kuchařová.

„Při Palinově přednášce, která začne neprodleně po slavnostním zahájení fetivalu, ho přijde pozdravit velice zajímavá osobnost. Zatím její identitu držíme v tajnosti. Mělo by to být překvapení pro všechny, zejména však pro Michaela Palina,“ doplnil ředitel festivalu.

Tím ovšem série překvapení prvního dne festivalu neskončí. Michael Palin totiž slíbil, že se stane při svém krátkém pobytu v Karlových Varech kmotrem nové knížy o Janu Špátovi, kterou napsal Martin Štolla, předseda poroty, která na Tourfilmu hodnotí televizní tvorbu, a dramaturg České televize. „Kniha právě vychází a na Tourfilmu projde křtem. Ten je naplánovaný hned po skončení přednášky britského dokumentaristy. Do skončení festivalu se však Karlovaráci mohou setkat s řadou zajímavých osobností. Mezi nimi bude i Čechoameričan Steve Lichtag, který točil s bílým žralokem.