Ačkoliv detailní snímky zvířat evokují představu divoké přírody, celá kniha vznikla v expozici ZOO v Ústí nad Labem.

„O ústecké ZOO se dá říci, že je mým druhým domovem. A zvířata mou rodinou,“ uvedl autor fotografií, který má v rámci Tourfilmu i výstavu Wild Afrika. „Na knize jsem pracoval 4,5 roku. To je doba, která uplynula od okamžiku, kdy vůbec vznikla myšlenka, až do jejího vydání,“ přiblížil zrod publikace Slavík.

Při focení zvířat, ke kterým se dostal tak blízko, jak jen to šlo, nezažil žádnou dramatickou chvilku. Opatrnost ale nepodceňoval. „Navštěvníci zoologických zahrad si myslí, že zvířata ve výbězích jsou domácí mazlíčci. Nejsou! Kromě velkých kočkovitých šelem jsem vlezl do výběhu snad všech,“ doplnil Slavík.

Podle Romana Nešetřila, pracovníka vzdělávacího a propagačního oddělení ústecké ZOO, je kniha Divoká srdce první publikací podobného druhu ve všech českých zahradách. „Ostatní se snaží představit především ZOO jako takovou. Zvířata samotná jsou popsaná spíše encyklopedicky. Naše kniha je představuje taková, jaká jsou. Petr má cit na to udělat dobrou fotku,“ pochválil Nešetřil Petra Slavíka, se kterým spolupracuje už pět let. Fotografie jsou podle jeho názoru srovnatelné se snímky, které vznikají v divočině.

„Divoká srdce jsou jedním z projektů k oslavám stého výročí založení předchůdce dnešní ústecké ZOO, které připadají na příští rok,“ dodal Roman Nešetřil.