Plné ruce práce měly v noci ze soboty na neděli dvě sociální pracovnice karlovarského magistrátu. V rámci akce „Úklid“ se totiž policistům podařilo zajistit čtyřiadvacet mladistvých osob pod vlivem alkoholu. Rekord přitom drží šestnáctiletý mladík, který si v pšovské restauraci „obstaral opičku“ o 1,49 promile alkoholu.

„V Pšově jsme v restauraci přistihli celkem 12 mladistvých pod vlivem alkoholu. V Karlových Varech k nim přibyli další tři a zbylých devět jsme odhalili v Nové Roli,“ komentoval výsledek akce Pavel Valenta, mluvčí karlovarských policistů.

Provozovatelé restauračních zařízení přitom velmi riskují, pokud umožní vypití alkoholu mladistvým. V případě, že podnik vede fyzická osoba, může být sankce až 50 tisíc korun. U právnických osob pak horní hranice pokuty leží na půl milionu!

Policejní akce Úklid však nebyla zaměřena pouze na nalévání alkoholu mladistvých. „Posvítili jsme si i na pachatele trestných činů, hledané osoby, věci, auta či dealery drog,“ přiblížil Valenta. To se mužům zákona vyplatilo, protože vedle alkoholu holdující mládeži odhalili i pachatele tří trestných činů. „V jednom případě šlo o zatajení věci, v dalším o řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění a v posledním o nedovolenou výrobu a držení omamných a psychotropních látek. Zadrželi jsme přitom 1,5 gramu drogy,“ doplnil Valenta. Policisté podle jeho slov také předvedli tři muže s odcizenými věcmi.

Do víkendového úklidu se zapojilo na pětatřicet policistů. Většinu z nich tvořili členové pořádkové jednotky, ale do terénu vyrazili i kriminalisté v civilu. Všem pak jistil záda pětiletý německý ovčák Emir speciálně vycvičený na pátrání po drogách.

„V podstatě stačí, když se kolona policejních vozů projede Karlovými Vary. Taxikáři si vysílačkami dají echo, a v ulicích je klid,“ uvedl Michal Šavrňa, velitel služby pořádkové a železniční policie. Úklid má podle jeho slov preventivní účinek, který se daří plnit. Zatím naposledy se policisté vydali do ulic měst v regionu uklízet v červnu. Šavrňa však nevylučuje, že se do konce roku uskuteční ještě další akce podobného rozsahu.

„Právě v červnu jsme v jedné restauraci načapali čtrnáctiletou dívku s 1,21 promile. Kuriozní je, že jí alkohol koupila vlastní matka,“ dodal zajímavost mluvčí Valenta.