Špína v ulicích a všude haldy odpadků. Tak to nyní vypadá v celých Karlových Varech. „Zajímalo by mě, kdy byly naposledy zametány chodníky ulice Závodu míru ve Staré Roli a kdy zde konečně bude uklizeno,“ ptala se Dana Skořepová letos 24. lednana radnici. Její stížnost zaslal magistrát úklidové firmě AVE. Ženě napsal, že jí děkuje za podnět na čištění chodníků.

Za Staroroláky se ozvala i Marie Pavlišová, která kritizovala otřesný stav Žižkovy a Husovy ulice. „Žádný koš na odpadky ani na psí výkaly, vadí nám i odstavená auta, která se rozebírají na náhradní díly přímo na ulici,“ uvedla.

Lidé upozorňují na nepořádek na Růžovém Vrchu, na horním nádraží a v dalších karlovarských čtvrtích. „To je katastrofa a hnus. Radnice by si měla uvědomit, že Karlovy Vary netvoří jen čtyři ulice kolem řeky Teplé. Ty pozlacují a ofukují a jinde špína úředníky nezajímá,“ ozvali se další lidé.

Magistrát se ale brání, i když přiznává, že firma AVE, s níž má na úklid města uzavřenou smlouvu za necelých deset milionů za rok, nedělá svou práci tak, jak by měla.

„V letních měsících probíhá blokové čištění, což v zimě samozřejmě nepřipadá v úvahu. Počítá se s tím, že v tomto období mrzne, leží sněhová pokrývka a ulice se tak sypou solí nebo štěrkovými materiály,“ vysvětlil mluvčí magistrátu Lukáš Pokorný. Připustil tak, že v zimě se město pravidelně neuklízí.

„Vzhledem k tomu, že už je to druhá mírná zima, bude muset radnice přistoupit k alternativnímu řešení. V tomto týdnu by se mělo konat náhradní čištění Staré Role, na němž se bude podílet Správa a údržba silnic. Ulice Závodu míru a Vančurova jsou totiž v majetku kraje. O zbytek se postarají firmy Tima, Ave a Správa lázeňských parků,“ dodal mluvčí Pokorný.

Eva Pavlasová, vedoucí technického odboru magistrátu dodala, že náhradní plán čištění města za zimní údržbu má firma AVE ve smlouvě. „Úklid nestíháme. Proto jsme od 7. února začali město uklízet od okrajových částí směrem do středu. Výběrové řízení na tuto nadstandardní zakázku vyhrála firma Tima, která speciální úklid provede společně s AVE,“ dodala Pavlasová.

Dotaz, zda tedy firma AVE zanedbala své povinnosti, a proto musí radnice platit za úklid také firmě Tima, ponechala bez odpovědi.

Vedení firmy AVE ovšem veškerou kritiku za špatný úklid města odmítá. „Musíte vzít v potaz, že je stále zimní období a tomu je přizpůsobena i naše technika. Strojní metení tedy neprovádíme tak často, jak by bylo potřeba, protože v tomto období bývá město většinou pod sněhem,“ vysvětlil omezení Jaroslav Roman z firmy AVE. Dodal, že nyní se úklid provádí průběžně a jezdí se podle rozpisů.

Pokud jsou lidé s úklidem ve svém okolí nespokojeni, pak mohou na radnici zaslat podnět. „Byl–li proveden úklid na základě výzvy občanů, pak nejde o nic neobvyklého,“ uvedl mluvčí Pokorný.

Glosa: Zavaleni odpadky