Zdravotníci záchranné služby Karlovarského kraje mají velmi důležitého nového pomocníka. Jako teprve druzí v republice mohou totiž využívat speciální kamion určený pro hromadná neštěstí. Ten pro ně zakoupil Karlovarský kraj za 5,6 milionu korun.

Záchranářům bude oficiálně sloužit až od 1. března. Karlovarský kraj je tak druhý po Praze, kdo v republice tímto kamionem disponuje. Ten pražský je ale dvakrát tak velký a stál třicet milionů.

„Tento vůz bude sloužit zdravotníkům jako logistické zařízení v případě hromadného neštěstí. Jeho váha činí sedm a půl tuny, z toho tři tuny tvoří jen vybavení,“ informoval hejtman Josef Pavel (ODS).

Ředitel záchranné služby Ivo Tukinski následně upřesnil, že kamion budou záchranáři využívat i v případě dopravních nehod, kdy běžným sanitám dojde vybavení. Kamion bude obsahovat náhradní materiál. Na místo nehody by se měl v případě potřeby dostat do deseti až dvaceti minut, tedy po příjezdu klasických sanit.

„Vozidlo, které je vybaveno výstražným zařízením, bude obsluhovat běžná posádka, jež bude dvojčlenná,“ doplnil ředitel záchranné služby.

V kamionu bude podle něho k dispozici nádrž na vodu o objemu 400 litrů, která bude každý týden vyměňována. Bude totiž sloužit k okamžité očistě zasahujících záchranářů. Ve vozu jsou také nerezová umyvadla a dvě chemické toalety. „Ty se budou zdravotníkům hodit v odlehlých lokalitách,“ pokračoval Tukinski.

Kamion bude vedle toho vybaven i dvěma hydraulickými stožáry včetně osvětlovací rampy, díky čemuž se podaří osvítit dané místo nehody. „Vozidlo bude mít navíc k dispozici další stojany, a to proto, aby záchranáři nezasahovali ve stínu. Místo nehody tak bude díky tomuto zařízení osvětleno ze všech úhlů,“ dodal šéf karlovarské záchranky.

Upozornil však zároveň, že kvůli abnormální výšce vozu budou muset být vybrány takové trasy tak, aby všude kamion bezpečně projel.