Důkaz o tom, že gang Zádamských skutečně podniká v nebytových prostorech města Karlovy Vary, některé karlovarské politiky zaskočil, některé naopak nijak nezasáhl. Karlovarský zastupitel Jaroslav Zach (ODS) už minulý týden uvedl, že hernu v objektu Severka provozují Zádamští. „Působí tu už asi tři roky. Potkával jsem tu dva muže, dlouhovlasého a holohlavého. Ten dlouhovlasý byl podle mě mladší bratr Zádamského, kterého před několika týdny zatkli. Jednou jsem jim byl u nich v hospodě něco opravovat. Jinak o tom nic nevím,“ říká Zach, který spoluvlastní firmu Alcom, jež má sídlo přímo naproti Zádamského herně v Severce.

Náměstek Jan Balek (ODS) uvádí, že to je pro něj zcela nová informace. „Je to zřejmě už dávno, kdy vstoupili do Severky do nájmu. Jejich provozovny bývají napsané na zcela jiné osoby, tak jak jsme to měli vědět? Netlačte mě tam, kam nechci,“ poznamenává Balek.

Zaměstnankyně sháněla Šichmana

Herna Zádamských byla dnes i po úterním zatčení jejího šéfa Roberta Šichmana normálně otevřena. Redaktorky požádaly mladou barmanku, zda by mohly mluvit s vedoucím. Ta zřejmě neměla ani tušení, že jejího šéfa zatkli v úterý elitní policisté. Po několika minutách sděluje: „Panu vedoucímu Šichmanovi se nemohu dovolat. Je nedostupný. Má schránku.“

Nájemníci Severky ale moc dobře vědí, jaké mají sousedy. „O úterním zatýkání jsem slyšel. Hernu ale neprovozuje ten, koho v úterý zatkli. Je to úplně někdo jiný,“ říká jeden z nájemců objektu (jméno z bezpečnostnostních důvodů nezveřejňujeme). Na dotaz, zda jde o bratry Zádamské, reaguje: „Samozřejmě. Vědí to tady úplně všichni. A nikdo z toho nemá radost. Ale můžeme s tím můžeme něco dělat?“

Základní škola u dvou heren

Naopak zaměstnankyně firmy, která sídlí v sousedním objektu Severky, o působení Zádamských na sídlišti Čankovská neměly ani tušení. „Cože? Ten, kterého v úterý zatkli, provozuje tady tu hernu? To je ale hrozné,“ děsí se ženy. „Já dokonce bydlím nedaleko. To se mi vůbec nelíbí,“ říká jedna z pracovnic.

Nad hernou Casso, kterou Zádamští provozují, sídlí dokonce městská knihovna. Když do ní včera redaktorky Deníku vešly, měly tu právě malé děti nějaké představení. Základní škola Konečná se přitom od Severky nachází jen pár metrů. Její ředitel a karlovarský zastupitel za ODS Vladimír Hůrka není vůbec nadšený, že Zádamští podnikají jen pár kroků od jeho školy. „Samozřejmě, že se mi nelíbí, že v blízkosti školy jsou hned dvě herny, ale co s tím můžu dělat?“ ptá se Hůrka. Na to redakce reaguje, že jako zastupitel by se mohl zasadit o omezení počtu heren ve městě. „Už jsme řešili v minulosti, že u škol by herny být neměly. Nyní mám ale jednání, a tak se k tomu nemůžu více vyjádřit,“ dodává ředitel školy.

Severka měla jít do prodeje za 20% ceny

Ještě před půlrokem byl přitom prodej Severky na spadnutí. Město chtělo objekt prodat a na základě doporučení majetkové komise města dokonce s osmdesátiprocentní slevou. Důvodem byl špatný stav budovy. Současní nájemci by tak za své provozovny zaplatili jen 20% z ceny, o které rozhodl znalecký posudek. Ten vypracoval Ivan Žikeš, který v době řešení prodeje konstatoval, že cena ve znaleckém posudku už zohledňovala reálný stav nemovitosti.

Proti osmdesátiprocentní slevě se dokonce ostře ohradil místopředseda antimonopolního úřadu Kamil Rudolecký, na kterého se před časem právě s případem Severka obrátili představitelé karlovarských občanských sdružení. I Rudolecký konstatoval, že další sleva není možná, pak by totiž město porušilo zákon, protože by se jednalo o neoprávněnou veřejnou podporu.

Prodej Severky byl nakonec letos před prázdninami zastaven. Podle informací Deníku v současně době úředníci radnice přeměřují jednotlivé podíly v objektu. Podle náměstka primátorky Tomáše Hybnera (ČSSD) byla totiž právě špatná výměra důvodem, proč se prodej bývalého nákupního střediska zastavil.

Tiskový mluvčí karlovarského magistrátu Jakub Kaválek však prý neví, kdo konkrétně by v případě nezrušení prodeje měl na koupi nebytových prostorů v Severce nárok. Byli by to stávající nájemníci, tedy i členové gangu Zádamských? „Na takové otázky nemohu odpovědět. Nemůžu předjímat rozhodnutí rady. Objekt se připravoval k prodeji, ale nájemnici se neřešili,“ tvrdí Kaválek.

Protestující: Dalo se to čekat

V době, kdy dnes redakce Deníku zpracovávala tento materiál, se před budovou magistrátu chystala další demonstrace proti vedení města. Jednou z věcí, kterou organizátoři protestů vedení radnice vytýkají, je i prorůstání organizovaného zločinu do regionální politiky. „Dalo se to čekat, že se na ně jednou tato záležitost provalí,“ komentoval případ s hernou na Čankovské spoluorganizátor protestů Otmar Homolka.

“V podstatě můj zásadní požadavek na zastupitelstvu z minulého týdne byl, aby vedení města vysvětlilo své personální či politické vazby v aktuálních souvislostech. Jak a proč mohou být spojována jména – Zádamský, Tomášek, Keřka, Hybner … a vymáhání výpalného. Vedení města mělo jasně vysvětlit, jak probíhají mezi těmito skupinami finanční toky. Zjištění Deníku potvrzuje, že takové vazby skutečně existují, což pokládám za naprosto nepřijatelné. Dnes už jsem přesvědčen, že si to nepřeje většina lidí ve městě,“ říká opoziční zastupitel Jiří Kotek (ODA–SNK–ED).

Související články:
Radnice uzavřela smlouvu s bratry Zádamskými
Policie zatkla dalšího člena gangu rodiny Zádamských