Bezmála devět tisíc kusů zvěře hyne pod koly aut na českých silnicích každý rok.

„Věřím tomu obrovskému číslu. Vždyť jen naše mezirolské myslivecké sdružení, jedno z pětaosmdesáti, už zaznamenalo zabití šestnácti kusů srnčího od letošního jara. Všechno auty,“ říká hospodář sdružení Ladislav Cinegr.

Podle Jiřího Šilhy z Českomoravské myslivecké jednoty je počet střetů aut se zvěří ve skutečnosti jistě mnohonásobně vyšší.

„Odhadovaná škoda na zvěři je několik desítek milionů korun ročně, v některých honitbách jsou škody na srnčí a zaječí zvěři rovny nebo dokonce převyšují plánovaný roční lov. Myslivci pro snížení srážek provádějí tak zvané odváděcí krmení, které díky systematickému přikrmování v oblastech vzdálených od silnic odlákává zvířata mimo komunikace,“ vysvětluje Šilha.

Jeho slova potvrzuje Cinegr. „Období, kdy z polí mizí poslední zbytky obilí a dalších plodin, je zároveň časem, kdy jsou střety se zvěří na silnicích obzvlášť časté. Zvěř v té době migruje, hledá potravu, kde se dá. Příroda u nás je tak hustě protkaná komunikacemi, že zejména v noci bývají srážky velmi časté. Mnohdy však končí nejen smrtí zvířete, ale i smrtí řidiče či jeho těžkými zraněními,“ dodává nimrod.

Důležité je podle názoru myslivců jet zejména v lesních úsecích opatrněji, nesešlapávat prudce brzdu, když přes cestu zvíře probíhá, protože auto se pak stává neovladatelným. „Smůla je, že dnes už i černá zvěř schází až k městům, takže nebezpečí střetu je téměř všude,“ uzavírá Cinegr.