Národní značka kvality potravin Klasa je u nás zavedená už třináct let. Na návrh odborné komise Státního zemědělského intervenčního fondu ji uděluje ministr zemědělství a získat ji, a hlavně udržet si ji není nijak snadné. Produkty označené nezaměnitelným logem Klasa jsou pravidelně namátkově kontrolovány, platnost značky je nutné každé tři roky obhajovat a nevyhovujícím produktům je značka odebíraná. V současné době se značkou Klasa může pyšnit více než tisícovka produktů, jejichž společným znakem je vysoká kvalita a jasně deklarovaný původ.

Zatímco v obchodech patří značka Klasa k dobře známým a veřejností kladně přijímaným, v provozech veřejného stravování se ještě pořádně nezabydlela. Pomoci to změnit má právě projekt Šéfkuchaři vaří Klasu.

„Jeho hlavním smyslem je rozšířit povědomí o možnostech využití potravin se značkou Klasa v restauracích. Skládá se ze série reprezentačních večeří, pořádaných postupně v jednotlivých regionech, na kterých vybraní špičkoví kuchaři předkládají menu, kde v každém chodu musí být uplatněn alespoň jeden produkt nesoucí ocenění Klasa," vysvětlil Lukáš Cvrček z agentury Kuklík, která projekt organizačně zajišťuje.

Na Karlovarsku se taková večeře konala v hotelu Imperial, kde šéfkuchař Martin Lukáš se svým týmem vsadili na jednoduchost receptur spojenou s vysokou kvalitou, podepřenou mnohaletou tradicí. Ozdobou jejich menu byla ryzí česká klasika variace z vodňanské kachny s bramborovými noky, karlovarským knedlíčkem a jablečným zelím.

Na prezentační večeři teď volně naváže seminář s workshopem pro kuchaře vybraných místních restaurací, které by se pak postupně mohly stát něčím jako „vlajkovými loděmi" nových trendů ve stravování.