Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Květiny všech druhů zaplavily Bečov

Bečov nad Teplou – Nultý ročník akce s názvem Bečovské kvítí aneb Na svatého Jiří se probouzí jaro proběhl úspěšně o tomto víkendu.

2.5.2012
SDÍLEJ:

Starostka města Olga Haláková s náručí plnou překrásných růží.Foto: Deník/Petr Toman

Milovníci květin si v sobotu mohli přijít skutečně na své. Páni mohli vyvést své milované partnerky do Bečova nad Teplou, kde se konala akce spojená s jarem, nazvaná Bečovské kvítí aneb Na svatého Jiří se probouzí jaro.

Hlavními organizátory této akce byli Vlastimil Šindelář, Kateřina Rozinková, zástupkyně kastelána hradu a zámku, a pan Halák za město Bečov. Lidé si tu mohli nazdobit a vytvořit díla ze živých kytek. Starostka města Olga Haláková řekla, že akci chtějí zařadit do městských slavností. Rádi by tuto provoněnou akci zařadili do akcí pravidelných, to znamená, že by se měla konat každý rok.

„Vrací se tradice. Lidé spontánně organizují i masopust. Sami se převlékají do masek a kromě toho jsme chtěli vrátit i oslavy svatého Jiří," pověděla starostka.

Celá sobota tedy byla oslavou jara. Na několika schůzkách se sešli tři organizátoři a domluvili se, jak celá akce bude vypadat. „Záštitu nad touto akcí převzal Jiří Krytinář," řekla Haláková. Zahráli tu také žáci a učitelé ze Základní umělecké školy Josefa Labitzkého.

Starostka má jednu vizi do budoucna, a to že akce by se mohla stát více regionální a tradiční. Kolem půl jedenácté dopoledne proběhla na radnici v obřadní síni beseda o pěstování rostlin. Kolem hodiny druhé byl vyhodnocen nejkrásnější květinový obraz. Přítomný Jiří Krytinář tu také podepisoval svou knihu. Ale ani on nebyl jedinou důležitou osobou na této akci. Mohli jste tu potkat také špičku České republiky ve floristice a dále i zástupce populárních osobností, jakými jsou Stanislav Peleška a spisovatelka Jaroslava Pelechová.

Organizátor Šindelář je zároveň i obnovitelem botanické zahrady v tomto městě, která je s ním rodově spřízněna. Po válce byla zahrada zpustošena a zanedbána.

O zahradu se v minulosti staral zahradník Johann Kodýtek, díky němuž se zachovaly i její původní mapky a plánky.
„Šindelář pojal nápad, že by ji obnovil. Pozemky jsou ve vlastnictví různých institucí, jakými jsou i Lesy České republiky, částečně patří městu a zčásti organizaci Berkut, která ji má od Bečova v dlouhodobém pronájmu s podmínkou, že ji bude obnovovat. Kromě toho by rádi napustili také rybník," vyjádřila se starostka Haláková.

Starostka také řekla, že dlouho hledali nějaký způsob, jak se odlišit. A dlouhé hledání a dumání se očividně vyplatily.
Botanická zahrada a kvítí, proč ne? „Mám za to, že to má logiku. Město má na to také potenciál," řekla starostka. Když vše dobře dopadne, návštěvnost by se dala přinejmenším srovnat s návštěvností hradu a zámku.

A proč vlastně Bečov nad Teplou? „Mojí snahou bylo najít místo a přiblížit místa v České republice. Uvažovalo se o různých místech. S jedním z potenciálních míst, kde se akce dala pořádat, nedošlo bohužel k dohodě. Akce se tedy
uskutečnila v Havířově. Po ní jsme měli měsíční odpočinek," řekl Jiří Horák, předseda Svazu květinářů a floristů.

Po tom všem začalo dlouhé přemýšlení, jak akci zorganizovat, jakou jí dát podobu a jak vlastně bude vypadat.
„Chtěli jsme vymyslet něco, co tu ještě nebylo," doplnil Horák. Lidé, kteří nestihli tuto akci navštívit, budou mít i jiné
příležitosti, jak město Bečov nad Teplou poctít svou návštěvou. A to hned tento víkend.

Od pátku 4. května do 6. května toto město navštíví Američané. A to neobyčejní. Půjde o konvoj memorial. „V neděli 6. května na akci přijede kolem druhé hodiny odpoledne Danny Douglas a zdrží se tu asi dva dny," prozradila starostka Bečova nad Teplou.

Z pohledu města jsou ale hlavní událostí Bečovské slavnosti, které můžeme očekávat ve dnech 20. až 22. července. „Dle stěžejních kulturních akcí, které jsou podporovány Karlovarským krajem, budou tentokrát na téma pohádkového léta," pověděla Haláková. Letos se tato akce bude stylizovat i s akcí zámku „Myslíme na děti", jelikož podle starostky je to skupina, která si zaslouží největší pozornost.

Po této krásné události bude na řadě další významná akce. „Tentokrát půjde o mezinárodní sympozium kovářů, které tu lidé mohou spatřit od 7. do 9. září," uvedla Haláková. A ani toto není zdaleka vše. Poté přijdou na řadu Dny evropského dědictví. V tu chvíli se otevřou i místa, která normálně přístupná nejsou. A o jaká vlastně půjde? „Zpřístupní se místa radnice, kostela, fary a mnoho dalších," řekla starostka.

Co se týká vstupu do dříve zmíněné botanické zahrady, to je otázkou budoucnosti. Olga Haláková by ráda, aby podél polní cesty u řeky Teplé vznikla přírodní promenáda. Pokud se toto vše podaří zrealizovat, měli bychom v okolí další místo pro romantické procházky a pikniky.

Autor: Lucie Valeriánová

2.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Na tržiště přijedou farmáři

Mezinárodní taneční soutěž Grand Prix v Chebu bude mít letos výročí 25 let.

Prestižní taneční soutěž slaví čtvrtstoletí

Amatérští autoři z celé země píšou do krajské knihovny

Karlovy Vary - Každý amatérský autor z České republiky se může zúčastnit literární soutěže, kterou letos už pojedenácté vyhlásila karlovarská krajská knihovna.

PODÍVEJTE SE: Naturální kulturistika pohltila Thermal

Karlovy Vary – Svátek naturální kulturistiky a fitness? Ano, přesně tak. Fanoušci tohoto sportu si přišli během sobotního dne zcela jistě na své. Na programu totiž byl ICN European Natural Cup 2017 v naturální kulturistice a fitness.

Předjíždějící motorkář skončil v nemocnici, auto je jen nabořené

Karlovy Vary - Řidič osobního automobilu srazil motorkáře, který ho předjížděl. Motorkář byl s těžkým poraněním páteře letecky transportován do nemocnice.

Dvě hromadné nehody způsobili řidiči náklaďáků

Karlovarsko – Dvě hromadné nehody, při nichž to naštěstí odnesly hlavně plechy automobilů a záchranáři pomáhali jen jednomu lehce zraněnému, se staly v pondělí. Obě měli na svědomí řidiči náklaďáků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení