Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech vstupuje do druhé poloviny. Ze zveřejněné statistiky vyplývá, že zájem návštěvníků o festival trvá, odpovídá loňskému roku a zůstává vysoký. Počet akreditovaných účastníků překročil devět tisíc, Festival Pass si zakoupilo téměř osm tisíc filmových fanoušků a dosud bylo prodáno téměř osmdesát tisíc vstupenek.

„Viděla jsem přes deset filmů. Byla bych jich stihla více, ale většina projekcí byla beznadějně vyprodána. Líbil se mi Pan Nikdo a velmi silný zážitek jsem měla z Katky,“ uvedla Veronika, která v Karlových Varech trávila čtyři volné dny.

Zatímco o předešlých festivalových ročnících se psalo jako o festivalu, kterému začínají být Karlovy Vary malé, letos jsou pro prestižní filmovou přehlídku příliš rozkopané. Centrum lázeňské zóny prochází náročnou rekonstrukcí a ta není dosud ukončena. Po dobu festivalu je pouze přerušena a staveniště nepříliš zdařile zaretušováno.

„To, co jsem zažila při cestě z Thermalu do Grandhotelu Pupp na slavnostní zahájení, se nedá ani popsat. To byl očistec. Zkuste se na vysokých podpatcích projít po staveništi, budete vědět, o čem mluvím,“ zlobila se jedna z návštěvnic.

Rozkopané centrum lázní nelibě nese také organizační festivalový štáb.

Náměstek Tomáš Hybner (ČSSD) ale zdůraznil, že rekonstrukce lázeňské pěší zóny byla dlouhodobě plánovaná. „Tato akce byla koordinovaná s organizátory MFF. Jde o náročný a kompaktní projekt. Opravu komunikací v centru není technicky možné provádět po částech, protože její součástí je výměna inženýrských sítí. Vím, že je to problém, ale musíme jej překonat,“ uvedl.

To ovšem není jediný problém, jemuž jsou nuceni čelit hosté Karlových Varů. Kromě obcházení výkopů a lešení uskakují před vozidly, jejichž počet je snad přímo úměrný počtu festivalových hostů. Auta jsou všude. Festivalové limuzíny s hosty brázdí lázně od rána do noci, další řidiči zákaz vjezdu do lázeňské zóny vůbec nerespektují a zmatek na komunikacích zvyšují rikši a koňská spřežení.

Podle magistrátu je ale festival organizačně a logisticky mimořádná mašinerie. „Pohybují se v ní stovky lidí, kteří musí být v určitý čas na určitém místě, a tisíce dalších městem prochází téměř neustále. Proto se při festivalu každoročně zavádí mimořádná autobusová doprava, kterou představují zvláštní festivalové linky MHD, a pro vyhrazená vozidla, tak zvaná official cars, která se starají o dopravu význačných hostů, žádají organizátoři festivalu každoročně povolení k vjezdu,“ uvedl Jan Kopál, mluvčí magistrátu. Oficiální vozidla festivalu mají podle něj samozřejmě standardní povolení ke vjezdu do vnitřního lázeňského území, a navíc mají povolený obousměrný průjezd Vřídelní ulicí.

„Je pravdou, že během festivalu je centrum města plné, a uvedený provoz tedy vyžaduje ohleduplnost obou stran, jak řidičů, tak chodců. Tento systém však funguje řadu let bez vážnějších problémů. Některé kritické ohlasy se také týkají koňmi tažených kočárů, které dopravu v lázeňském centru dále zahušťují. Těch mimořádností, které festival každoročně přináší, je však ještě daleko více, v centru Karlových Varů se pohybují vozy taxi, vozidla s technikou pro festivalové a doprovodné akce, posíleno je také třeba zásobování i úklid a svoz odpadu,“ vysvětlil Kopál.

Návštěvníci festivalu mohou využít řadu parkovacích kapacit. „Nebližší centru dění jsou parkoviště KOME, garáže v Libušině ulici, podzemní garáže na náměstí Dr. Horákové, své parkovací kapacitymá Thermal, Grandhotel Pupp i další hotely. Obecně však během festivalu není lázeňské centrum města pro automobilisty příliš přívětivým místem, a drtivá většina návštěvníků je natolik příčetná, že se po centru raději pohybuje pěšky nebo veřejnou dopravou,“ dodal mluvčí.