Na otočku se v úterý 13. dubna zastavil v Karlových Varech Jiří Bartoška, prezident mezinárodního filmového festivalu. I tak krátké jednání s vedením města ale bylo pro letošní festival velmi důležité. Jak jinak, šlo opět o peníze. Magistrát i této prestižní filmové přehlídce snížil příspěvek na její konání. „Doladili jsme poslední detaily pořádání mezinárodní filmové přehlídky v Karlových Varech a zhodnotili její přínos pro město. Letošní příspěvek města pro MFF činí místo loňských osmi milionů pouze 6,5 milionu a já po jednání s Jiřím Bartoškou zastupitelům doporučím, abychom jej zachovali v původní výši,“ uvedl primátor Werner Hauptmann (ODS).

Rozpočet mezinárodního filmového festivalu bude podle jeho organizátorů přibližně 140 milionů korun, proto Jiří Bartoška na vedení města apeloval, aby příspěvek města zůstal ve stejné výši jako v loňském roce.

„Poprvé jsme vyčíslili, jaký finanční přínos mají Karlovy Vary z této mezinárodní kulturní akce. V průběhu deseti dnů, kdy se festival koná, mají obchodníci tržby za přibližně čtyřicet milionů korun,“ zdůraznil Jiří Bartoška.

Společnost Film Servis Festival Karlovy Vary, která festival organizuje, včetně svých partnerů v Karlových Varech loni utratila zhruba 138 milionů korun. „Například za ubytování to bylo kolem 40 milionů korun. Firma navíc využívá hlavně místní lidský potenciál,“ vysvětlil Bartoška. Kolem sedmdesáti procent všech brigádníků jsou podle něj navíc lidé z Karlovarska. „Festival je pro město jednoznačně ekonomickým přínosem,“ dodal.

Podle primátora Hauptmanna jsou to první statistiky, které společnost Film Servis Festival vypracovala a městu předala. „Z nich budeme vycházet. Nyní máme přehled o tom, že festival se obchodníkům a podnikatelům ve městě jednoznačně vyplácí,“ konstatoval primátor.

Vedení města také doladilo poslední organizační věci MFF v nové KV Areně. „Zůstaneme v tradičních sálech. Pro nás by rozhodně nebylo jednoduché upravit interiér haly tak, aby vyhovoval pro filmovou přehlídku. S halou ale počítáme pro doprovodné akce,“ zdůraznil Bartoška.

Karlovarský primátor Werner Hauptmann zase Jiřímu Bartoškovi slíbil, že rozkopané centrum lázní bude během filmové přehlídky v takovém stavu, aby co nejméně narušovalo průběh mezinárodního filmového festivalu. Starou louku by dnes totiž hosté suchou nohou nepřešli.

Ivana Kalinová, Jakub Kopřiva