„Stížnost musela být podána do deseti dnů od oficiálního vyhlášení výsledků voleb státní volební komisí,“ konstatovala mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková. „Zjišťovali jsme, kolik stížností bylo podáno, podle informací z krajského soudu návrh na uznání neplatnosti voleb nebo neplatnosti voleb kandidáta byl podán ve Vojkovicích, v Chodově, v Libé, Tatrovicích a dvě stížnosti byly ve Františkových Lázních,“ dodala mluvčí krajského úřadu.

Výsledek voleb překvapil kandidáty v Tatrovicích. „Podali jsme ji kvůli tomu, že se nám výsledek voleb nezdál přiměřený k našemu předvolebnímu průzkumu. Byli jsme opravdu zaskočeni,“ reagoval Petr Zaoral ze Sdružení nezávislých kandidátů obce Tatrovice.

Dosluhující starosta Josef Homolka už o post v zastupitelstvu neusiloval a usedl ve volební komisi. „Já jsem přesvědčený, že jsme naši práci při volbách dělali svědomitě,“ řekl Josef Homolka.

V obci Valy podal žalobu na neplatnost voleb kandidát za nezávislé František Alexa. „Protestoval jsem, protože mi jednání volební komise nepřipadalo nestranné a neutrální,“ přiblížil důvod Alexa. „Vzhledem k tomu, že jsem v předepsané lhůtě soudu nedokázal dodat další náležitosti, vzal jsem žalobu zpět,“ dodal.

Volby by se mohly opakovat také v Libé. Starosta obce Lubomír Švec pro Deník uvedl, že on žalobu na neplatnost voleb nepodal. „Nebudu se k tomu proto vyjadřovat,“sdělil.

(kop, sim, bež)