Všechno bylo, jak má být. Slunce se opíralo do jiskřícího sněhu, modrá obloha a nádherné počasí zvaly lyžaře do stopy. Přesto vše bylo jiné, než na co jsme zvyklí. Lyže, sportovní výbava, a dokonce i oblečení lyžařů. Jako by se vše v Abertamech vrátilo do doby před sto lety.

Do zdejšího areálu technických služeb se vrátila historie. Na štafetový závod družstev krušnohorských měst, obcí a spolků, nazvaný 101 let spolku zimních sportů, se sem sjelo tolik lyžníků, že starosta Zdeněk Lakatoš, jak jinak než v dobovém kostýmu, nevěděl co dřív. „Chceme připomenout historii lyžování. Soutěžit na dřevěných lyžích z doby našich dědečků v dobovém oblečení přijeli i pamětníci, kteří na dřevačkách začínali a závodili,“ vysvětlil Lakatoš.

„Prohledali jsme půdy i sklepy, kam předkové lyže i lyžáky odložili, a oprášili dobové kostýmy,“ vysvětlovali lyžníci na dotaz, kde tyto historické lyžařské unikáty sehnali. „Je to dřina, to není nazout lyžáky a jet,“ mořila se s tkaničkami u bytelných kožených lyžařských bot jedna z účastnic setkání. Ženy oblékly dlouhé teplé sukně, šály a dobové sportovní klobouky, mužům nechyběly k autentičnosti dýmky, licousy, sportovní overaly a bekovky s bambulí.

Nejvíc hluku dělala výprava z Božího Daru. Zpěv, řehtačky, bubínky, občerstvení údajně sto let staré, ale duchapřítomně také ranhojiče, to vše si přivezli s sebou. A náladu rozproudili tak, že jim bylo jen těžké odolat.

Soutěž nositelů nejhezčích dobových kostýmů vyhrál manželský pár z Nových Hamrů. „Manželé byli historicky úžasně sladěni,“ vysvětlil starosta Lakatoš.

Pořadatelé měli navíc plné ruce práce. Na start osmisetmetrového okruhu se postavilo patnáct štafet se sty závodníků. „Z toho závod absolvovalo 105 účastníků v dobových kostýmech, což musela být úžasná dřina,“ dodal starosta.

Na své si v sobotu přišly také děti, pro něž byl připraven bohatý zábavný program.

Celou akci pořádalo sdružení Bystřice, do něhož patří obce Abertamy, Hroznětín, Merklín, Potůčky, Horní Blatná a Pernink.

„Přijeli i zástupci našich partnerských obcí z Bavorska, z Breitenbrunnu a Mehmeiselu, s nimiž spolupracujeme v rámci přeshraniční spolupráce,“ dodal starosta. Celou akci zaštítilo také sdružení Euroregio Egrensis a hrazena byla z evropských fondů.