Inspekce se zaměřila i na smlouvy na pronájem vrtů na území vojenského území Doupov u Hradiště a Bražec u Hradiště, které byly před lety uzavřeny mezi armádou a Karlovarskými minerálními vodami (KMV).

Jak ve čtvrtek (7. srpna) informoval mluvčí ministerstva Jan Pejšek, kontrola inspekce by měla skončit během září. „Ohledně smlouvy na vrty zatím nemáme žádné poznatky o možném porušení zákona,“ uvedl mluvčí ministerstva.

Jedna z nájemních smluv přitom opravňuje KMV čerpat minerální vodu z vrtů až do roku 2052. „Na pronájem vrtů byly v minulosti s KMV uzavřeny dvě smlouvy. První podepsal v roce 2002 tehdejší ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Délka podepsané nájemní smlouvy byla pět let a nyní se každým rokem smlouva dodatky prodlužuje,“ vysvětlil mluvčí Pejšek s tím, že tato smlouva se týká třinácti vrtů.

Právě ale díky té druhé smlouvě mají KMV vrty v pronájmu až do roku 2052. Tento dokument však už nepodepsal v roce 2003 exministr Tvrdík, ale tehdejší šéf Vojenských lesů a statků. Právě pod tuto státní organizaci byla totiž v roce 2003 převedena většina dotčených pozemků.

„Vojenské lesy a statky uzavřely po nabytí pozemků dne 7. srpna 2003 s většinou vrtů s KMV druhou nájemní smlouvu na dobu 49 let. Smlouvu podepsal tehdejší ředitel vojenských lesů Radek Placanda a schválil ji tehdejší finanční náměstek Ministerstva obrany Ján Dzvoník. Jedná se o třicet tři aktivních vrtů,“ upřesnil mluvčí ministerstva.

Podle zákona o hospodaření s majetkem přitom ale nesmí být smlouva o pronájmu uzavřena na dobu delší pěti let.

„Zákon o majetku státu se na státní podniky nevztahuje, tudíž nedošlo délkou podepsaného kontraktu k žádnému porušení zákona,“ reagoval Pejšek.

Během let došlo k personálním změnám nejen na karlovarském úseku vojenských lesů, ale i na ředitelství v Praze. Pro současné vedení vojenských lesů není ale smlouva s KMV na tak dlouhou dobu nevýhodná.

„Uvedená smlouva je vyvážená,“ podotkla mluvčí lesů Marie Vašíčková. Na dotaz, kolik KMV platí za pronájem vrtů, odpověděla: „Protože jde o dvoustranný smluvní vztah se soukromým subjektem, není bez jeho souhlasu vhodné zveřejňovat výši nájmu.“

Výši nájmu ale prozradil mluvčí KMV Michal Donath. „Jen za poslední rok bylo podle smlouvy s vojenskými lesy zaplaceno státu celkem tři miliony osm set padesát tisíc korun a ministerstvu celkem tři sta osmnáct tisíc korun. Celkový roční přínos státu z pronájmu vrtů tedy činí přes čtyři miliony korun,“ konstatoval mluvčí Donath.

Mluvčí ministerstva Pejšek dále upřesnil, že nájem byl stanoven na částku 240 korun za metr čtvereční ročně, což je podle něho cena v místě a čase obvyklá.

Vedení KMV se už kvůli zpochybňování nájemních smluv ohradilo. „Naše smlouvy s ministerstvem i se státním podnikem Vojenské lesy a statky jsou v absolutním pořádku,“ zareagoval Antonio Pasquale, předseda představenstva KMV.

Mattoni: Smlouva se státem je v souladu se zákonem

Výrobce minerální vody Mattoni se důrazně ohradil proti tvrzením tisku zpochybňujícím soulad smluv uzavřených mezi Ministerstvem obrany ČR a akciovou společností Karlovarské minerální vody (KMV) se zákonem.

„Naše smlouvy s ministerstvem i se státním podnikem Vojenské lesy a statky jsou v absolutním pořádku,“ uvedl Antonio Pasquale, předseda představenstva KMV. „Moc bych si přál, aby se stejnou odpovědností, s jakou přistupujeme ke smluvním vztahům s obchodními partnery, postupovala i média při informování veřejnosti. Na každého by měl platit stejný metr. Jenže na média se zřejmě žádná inspekce nevztahuje,“ dodal.

V souvislosti se změnou lázeňského zákona si KMV v roce 2002 pronajaly pozemky ve správě Ministerstva obrany, na nichž se nacházely některé vrty, které již KMV vlastnily. Platnost původní smlouvy byla v souladu se zákonem 5 let a v současnosti se prodlužuje smluvními dodatky vždy o jeden rok. Po zavedení pozemků vojenských újezdů do katastru nemovitostí došlo v závěru roku 2002 k převodu některých z nich na státní podnik Vojenské lesy a statky ČR (VLS). Větší část aktivních vrtů se nyní nachází na pozemcích spravovaných státním podnikem VLS, na které se nevztahuje ustanovení zákona o maximální délce pronájmu „státních“ pozemků. Jen za poslední rok bylo podle smlouvy s VLS zaplaceno státu celkem 3 855 822,- Kč a MO ČR celkem 318 265,50 Kč. Celkový roční přínos státu tedy činí 4 174 087,50 Kč.
Roční nájemné za jinak obtížně využitelné lesní a ostatní plochy je sjednáno v nadstandardní výši převyšující více než stonásobně jejich katastrální hodnotu. Smlouvy obsahují inflační doložku a zavazují nájemce k placení daně z nemovitostí cestou pronajímatele.

Podle MO ČR bylo při uzavírání nájemní smlouvy třeba brát zřetel i na úplatný převod vlastnického práva k původním vrtům přírodní minerální vody Mattoni. To přešlo na KMV jako součást smlouvy o prodeji podniku, uzavřené 1. října 1993 mezi Fondem národního majetku České republiky a společností Karlovarské minerální vody. Stejnou pozornost bylo tehdy nutné věnovat i ustanovením dohody mezi Českou a Italskou republikou o vzájemné podpoře a ochraně investic.

Vlastníkem vrtů a jejich veškerého vybavení a zařízení jsou KMV. Vybudování vrtů s příslušenstvím si vyžádalo stamilionové investice vynaložené v dobré víře s důvěrou v řádně uzavřené smluvní vztahy jak se státní exekutivou, tak se státním podnikem. Smluvní vztahy k pozemkům státu, na nichž se vrty KMV nacházejí, plně respektují platnou legislativu a znamenají zajímavý ekonomický přínos státu za jinak obtížně využitelný majetek.

Michal Donath, mluvčí KMV