Celosvětová ekonomická krize dolehla i na izraelské investory, a stavba obřího komplexu v Aši je proto v ohrožení.

V první etapě, která se měla začít stavět už ve druhém pololetí letošního roku, mělo vzniknout kasino, luxusní hotel, nákupní zóna a kongresové centrum s restaurací a víceúčelovým sálem. Izraelci však zatím nepožádali o vydání stavebního rozhodnutí.

Ještě na začátku roku ale slíbili, že do konce června budou mít v ruce stavební povolení a ve druhém pololetí letošního roku zahájí práce. Se stavbou ale počítají, a proto odmítají všechny nabídky na odkoupení svých pozemků.

Jen zatím nevědí, kdy s pracemi začnou.

Starosta Aše Dalibor Blažek měl se zástupci izraelské skupiny jednání, na kterém se dozvěděl, že v tuto chvíli skupina složitě jedná s bankami a investory, protože všichni jsou opatrní. „Dnes nedokážou říct, kdy začnou, jestli na podzim, nebo na jaře příštího roku. Jenom prý vědí, že nedokážou splnit termíny, které dali. To znamená, do konce června vyřídit stavební povolení,“ sdělil starosta.

„Další termíny nechtějí dávat, aby nevypadali jako nedůvěryhodný partner. Domluvili jsme se, že se jednou za tři měsíce navštívíme a budeme se informovat,“ uvedl.

„Kdyby se začalo s pracemi, znamenalo by to samozřejmě pracovní příležitosti pro obyvatele města, teď jsme odkázáni na to, co nám investor řekne. Zatím ale, kdykoliv jsme s nimi jednali, nikdy jsme neměli pocit, že by se vymlouvali či kličkovali,“ poznamenal starosta.

To, že izraelská skupina odmítá nabídky na odkoupení pozemků, považuje za dobrou zprávu. „Věří, že projekt má smysl jen v celku. Oni už do toho vložili přes sto milionů korun, a to jsou tak velké peníze, že už se s pozemky nedá moc spekulovat,“ vysvětlil starosta.

V dalších etapách plánují investoři vybudování nemocnice s více než třemi sty lůžky. Jedním z nejdůležitějších oddělení by měla být plastická chirurgie. Mají zde také vyrůst čtyři mrakodrapy. Práci tam má najít deset tisíc lidí.

„V každém případě by to bylo dobré, kdyby tady byly nové pracovní příležitosti,“ poznamenal místní obyvatel Aleš Houska. „Jen aby to nebyla pouhá bublina, která se brzy rozplyne. Moc tomu totiž nevěřím. O celé té stavbě už se mluví moc dlouho a zatím se nic neděje. Uvěřím teprve, až se opravdu začne stavět,“ netajil se s názorem.

„Nevím, co si o tom mám myslet,“ řekla také Iveta Strouhalová. „Kdyby se opravdu začalo něco dít a v Aši vyrostlo město ve městě, tak bych se šla ucházet o zaměstnání. Určitě bych si tam mohla vydělat víc než jako prodavačka v supermarketu. Tady totiž člověk vážně nemá šanci přijít k normální výplatě. Jsme tady na okraji zájmu, máme mizerné platy a do Prahy za prací se mi nechce stěhovat,“ zakončila.