Tato památka totiž čítá hned dvanáct objektů, z nichž jen část, konkrétně zámek, je k dispozici veřejnosti. Hrad naopak už dlouhé roky čeká na opravu. Ta ale počítá s desítkami milionů korun, které se bečovskému památkovému areálu nedostávají.

„Kouzlo celého projektu spočívá v tom, že lidem chceme zpřístupnit hrad v takovém stavu, v němž se dochoval do dnešních dnů,“ informoval zástupce bečovského kastelána Ondřej Cink.

Na základě aktuálního hodnocení totiž podle něho není možné zchátralou část areálu posuzovat ani jako zříceninu, ani jako hrad.

„Neopravená část hradu jako by zůstala viset v poločase rozpadu. Během dob minulých se ale hrad vyvíjel, prošel obdobím gotiky, renesance a v poslední etapě byl využíván už jen jako hospodářské stavení. Každá etapa přitom hradu něco vzala a něco naopak přidala. Jen odborná veřejnost zatím ale chápe, že díky tomu se dá během procházky hradem číst jako v otevřené knize. Právě tuto možnost bychom chtěli lidem nabídnout, aby i oni mohli vnímat návštěvu hradu jako čtení v knize,“ upřesnil Cink.

Podle něho však i takovéto zpřístupnění hradu bude trvat ještě dlouhou dobu, minimálně tři roky, než se hrad stavebně upraví natolik, aby tyto prohlídky nebyly pro návštěvníky nebezpečné.

„Závisí na stavebních pracích a stadiu rekonstrukce. Už nyní u nás podobné prohlídky absolvují odborníci,“ uvedl.

Cílem tohoto projektu je podle zástupce kastelána nepředstavit hrad s červenými koberci, nově omítnutými zdmi a stropy – tedy v dokonalé podobě, ale v takovém stavu, v jakém se dochoval.

„Památka tak zůstane v autentickém a reálném stáří. To je právě to, co bychom návštěvníkům rádi předali. Ne všichni to ale umí ocenit,“ doplnil zástupce Cink s tím, že kdo by rád získal podrobnější informace, může navštívit stránky www.castlebecov.eu.