VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bečov ztrácí učitele. Kvůli šikaně?

Bečov nad Teplou — Podle starostky mělo být prioritou, aby na škole učili místní kantoři. Bečovská zastupitelka Beerová se rozhodla podat na ředitelku Kulawiakovou trestní oznámení. (AKTUALIZOVÁNO)

27.8.2008 436
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jana Kopecká

Z bečovské základní školy se ještě před začátkem školního roku rozhodlo odejít pět ze současných třinácti učitelů včetně ředitelky Marie Kulawiakové a jejího zástupce.

Podle informací, které prosakují, však tento počet není konečný a těch, co podají výpověď , bude daleko více. Důvodem jejich odchodu z bečovské základní školy je vyhrocená situace mezi školou a jejím zřizovatelem, tedy vedením radnice.

Někteří odcházející učitelé konstatovali, že si starostka Olga Haláková a zastupitelka Milada Beerová zřejmě s ředitelkou Kulawiakovou nepadly do oka a všechno se přeneslo do osobní roviny.

Podle samotné Kulawiakové šlo o nátlak vedení města, který se stupňoval a komplikoval práci celému pedagogickému sboru.

Starostka však říká, že se vždy snažila s ředitelkou domluvit. Ta prý nebyla schopná s vedením města jednat v odpoledních hodinách. Kulawiaková pochází totiž z Plzně a každý den do Bečova dojížděla.

„Pro nás je nyní prioritou zachovat provoz školy. Slibuji, že tento problém školu neohrozí a my tak 1. září zahájíme školní rok,“ říká starostka Haláková. Škola přišla nejen o ředitelku, ale i jejího zástupce.

V současné době tak v zařízení nezůstal nikdo, kdo by ji mohl řídit.

„To je první věc, kterou musíme udělat. Pověříme jednoho zaměstnance školy jejím vedením. Kdo to bude, říkat nebudu. Stále o tom jednáme. Vedení bude tedy zajištěno a připraví tak školu na nový rok,“ uvádí Haláková s tím, že na tomto pověřeném pedagogovi také bude, aby do školy přijal další učitele.

Starostka dostala zprávu, že ze školy odchází tři učitelé a dva pracovníci. „Výpověď dali ti učitelé, které si s sebou přitáhla. Bečovští si přáli, aby na zdejší škole učili bečovští kantoři. Pokud u nás je někdo přespolní, musí se sžít s místem, kde učí, a jeho zvyky. V Bečově je řada kvalifikovaných učitelů, kteří měli být upřednostněni před dojíždějícími. To se nestalo. Nyní na škole působí jen tři bečovští učitelé,“ vysvětlila Haláková.

A právě v tom je možná příčina sporu.

Kulawiaková do Bečova nastoupila v únoru roku 2005 na post zástupce ředitelky, která z funkce odešla následně právě kvůli velkým konfliktům s rodiči.

„Bývalá ředitelka nebyla místní a lidé jí to dávali hodně najevo. Nakonec to neunesla a dala výpověď,“ vypráví Kulawiaková.

V květnu roku 2006 se Kulawiaková přihlásila do výběrového řízení na uvolněnou funkci a místo získala. „Ze začátku nebyl vůbec žádný problém, ten jsem nepociťovala ani ze strany rodičů. Vzhledem k tomu, že na škole působilo málo kvalifikovaných učitelů, chtěla jsem tento stav napravit. Podařilo se mi tak přemluvit některé kantory z Plzně, aby do Bečova každý den dojížděli,“ pokračuje odcházející ředitelka.

První velké rozpory mezi vedením školy a vedením radnice nastaly podle ní na podzim roku 2007, kdy se předkládala výroční zpráva školy. Tu projednávala i devítičlenná školská rada, která másložení: tři zástupci města, tři zástupci rodičů a tři zástupci školy. Kulawiakovou zde chtěli odvolat, ale konkrétní důvody se prý zástupci školy na této schůzce nedozvěděli.

„Atmosféra na jednáních této rady byla ale tak nepříjemná a nekonstruktivní, že jsme na ně přestali chodit a nikdo za nás jmenován být nechtěl. Zůstala v ní pouze jedna kolegyně, která je místní,“ říká jeden z učitelů, který si nepřál být jmenován.

Odcházející ředitelka tvrdí, že právě tehdy nastaly všechny problémy. „Dodnes nevím, co se stalo a proč nastala taková změna v přístupu vedení ke mně. Snažila jsem se s nimi jednat. Vše, co jsem byla povinná, jsem s městem konzultovala. Dokonce se nám podařilo během dvou let našetřit sto deset tisíc, a tak jsme mohli po čtyřiceti letech poprvé vyměnit školní lavice,“ pokračuje ředitelka.

Vyhrocená situace podle ní ale nadále eskalovala. Na konci roku 2007 tak zřizovatel pozval do školy inspekci. Ta podle Kulawiakové neprokázala žádné nesrovnalosti. Inspektoři školu navštívili během uplynulého školního roku ještě několikrát, a to třeba i na základě stížností některých rodičů. Kulawiaková však má dokument (redakce ho viděla), na kterém daná maminka potvrzuje, že tuto stížnost nikdy nenapsala a byla vykonstruovaná.

„Obávám se, že radnice bude tuto událost dávat za vinu nám. Za těchto podmínek není ale možné na škole setrvat. Když vás někdo soustavně a systematicky křivě obviňuje na základě nesmyslných a lživých tvrzení a ignoruje holá věcná fakta, tak se smysluplná komunikace mění v nedůstojnou šikanu¨,“ dodává.

Její zástupce Roman Salač také říká, že se na škole nedalo pracovat. „Ze strany zřizovatele zde panovala velmi špatná atmosféra. Byly to sice malé věci, ale bylo jich strašně moc. Cokoliv jsme vymysleli, všechno bylo špatně,“ podotýká Salač, který podal výpověď už ke konci června.

Další odcházející kantor Oldřich Lukáš byl přítomen jednání na radnici. „Párkrát jsem stál za dveřmi a jen slyšel, jak s ředitelkou jednají. Osobně jsem byl za starostkou kvůli projektu na získání peněz z Evropské unie, za které by se škola mohla částečně opravit. Negativní postoj starostky k našemu nápadu mě velmi zaskočil,“ líčí učitel.

Starostka stanoviska učitelů odmítá komentovat. „Paní ředitelka má právo na svůj názor, já jí ho neberu. Každý máme ale své priority. My musíme jednat věcně a pocity paní ředitelky mě nezajímají,“ reaguje Haláková. Ta dále uvedla, že s Kulawiakovou byl problém domluvit se na termínu schůzky.

„S vedením města nebyla schopná po sedmnácté hodině jednat. Rada města jí dokonce časově vyšla vstříc a svolala schůzku na dobu, která paní ředitelce vyhovovala,“ pokračuje Haláková.

Co se týče závěrů školské inspekce, starostka dodává: „Verdikty jsou jedna věc, podání stížností je druhá. Pravdou však je, že některé stížnosti se nakonec ukázaly jako neopodstatněné.“

Kauza odcházejících učitelů se vyostřuje

Rozbroje mezi vedením bečovské radnice a ocházejícím vedením Základní školy v Bečově nad Teplou gradují. Podle aktuálních informací totiž vedení města společně se školskou radou se chystá na odcházející ředitelku Marii Kulawiakovou podat trestní oznámení kvůli křivému nařčení ze šikany.

V Bečově to graduje. Radní se chtějí soudně bránit

Situace v Bečově nad Teplou se po včerejším zveřejnění článku o odchodu vedení místní základní školy kvůli údajné šikaně ze strany vedení města ještě více vyostřila. Bečovská zastupitelka Milada Beerová se totiž včera ostře ohradila proti tvrzení odcházející ředitelky školy Marie Kulawiakové, která konstatovala, že nesmyslupná komunikace s radnicí vyústila v nedůstojnou šikanu.

„Problém nastal proto, že paní ředitelka odmítla s vedením města komunikovat. Po zveřejněném článku jsem se rozhodla, že podám trestní oznámení, a to na ředitelku Kulawiakovou. To podám společně se členy školské rady, ale zároveň i jako fyzická osoba, která je bečovskou zastupitelkou. Důvod je jasný – vadí mi křivé nařčení odcházející ředitelky, že byla představiteli města šikanována,“ uvedla Beerová.

Společně s Kulawiakovou odchází ze školy týden před začátkem školního roku také její zástupce. Celkem má jít o pět učitelů, výpovědi dalších prý přibudou. Starostka Olga Haláková v pondělí uvedla, že tuto situaci radnice vyřeší tak, že pověří některého zaměstnance školy jejím vedením.

„O pověřeném vedoucím školy není zatím rozhodnuto. Byli osloveni někteří lidé. Jak se k nabídce postavili, zatím neřeknu. O věci není zatím rozhodnuto,“ dodala Beerová.

Podle Kulawiakové se vedení města včera snažilo přesvědčit učitele, kteří ve škole zůstávají, aby místo pověřeného vedoucího školy vzali. Všichni to prý ale odmítli.

Odcházející ředitelka na slova o podávaném trestním oznámení reagovala: „Ať si klidně vedení Bečova na mě trestní oznámení podá. Ke všemu mám doklady a důkazy o počínání bečovské radnice.“

Zde na internetových stránkách Karlovarského deníku se kvůli situaci v Bečově rozpoutala včera bouřlivá diskuse. Mezi příspěvky se objevila i informace, že poté, co radnice zažádala o kontrolu školní inspekci, jejíž závěry zněly ve prospěch Kulawiakové, vedení města podalo stížnost na samotné zaměstnance školní inspekce.

„I k tomu mám doklad, že se tak skutečně stalo. Mám kopii stížnosti, kterou představitelka města zaslala na inspekci do Prahy,“ uvedla Kulawiaková.

Deník se touto kauzou bude nadále zabývat.

Autor: Jana Kopecká

Nahravá se anketa
27.8.2008 VSTUP DO DISKUSE 436
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Vrátný12 200 Kč

Vrátní VRÁTNÝ/Á - OSTRAHA OBJEKTU. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: VRÁTNÝ/Á - OSTRAHA OBJEKTU, , Kontakt: pí Valuchová Alena, tel.: 777911932, e-mail: personalni@safeguard.cz, , Požadujeme čistý trestní rejstřík, solidní vystupování. , Předem zavolat na tel. 777 911 932.. Pracoviště: Safeguard service, a.s. - 002, 363 01 Ostrov nad Ohří. Informace: Alena Valuchová, +420 777 911 932.

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Pokojská16 000 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních POKOJSKÁ. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 18700 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: POKOJSKÁ, , Kontakt: pí Stachová Terézia Ing., tel.: 731618515, e-mail: hr.manager@savoywestend.cz, , POŽADUJEME: , - praxi na podobné pozici 1 rok, základní znalost RJ, AJ/NJ výhodou, pracovitost, spolehlivost, TR bez záznamu. Akceptujeme rovněž Osvědčení o získání profesní kvalifikace podle Národní soustavy kvalifikací. , , NABÍZÍME: , - zajímavou a nestereotypní práci v příjemném prostředí 5* hotelu, čtvrtletní motivační plán - prémie, zaměstnanecké benefity, přímé jednání, dotované stravování, vitamínové balíčky, věrnostní odměny, , Místo výkonu práce: Petra Velikého 16, 364 01 Karlovy Vary. Pracoviště: Savoy westend hotel, s.r.o. - 001, Petra Velikého, č.p. 583, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: Terézia Stachová, +420 731 618 515.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel24 882 Kč

Učitelé všeobecně vzdělávacích předmětů na středních školách UČITEL/KA MATEMATIKY A INFORMATIKY. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24882 kč, mzda max. 32450 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: UČITEL/KA MATEMATIKY A INFORMATIKY, , Kontakt: pí Dietlová Markéta, tel.: 353 585 603, e-mail: karlovyvary@trivis.cz, , Uchazeč musí splňovat kvalifikační předpoklady podle zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících, praxe výhodou, ale vhodné též pro absolventy. , 8 týdnů dovolené, stravenky.. Pracoviště: Trivis - střední škola veřejnoprávní karlovy vary, s.r.o. - 001, T. G. Masaryka, č.p. 559, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: Markéta Dietlová, +420 353 585 603.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel22 000 Kč

Učitelé odborných předmětů (kromě pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami) UČITEL/KA ZŠ, SŠ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt: předem telefonicky, e-mailem., Zařazení dle katalogu prací 262/2006 Sb. , Pedagogické vzdělání - učitelství. , Zaměstnanecké výhody: Příspěvek na stravování, vitamíny, masáže, hrazené kurzy a školení, vstupy na kulturní a sportovní akce, rekreace, penzijní připojištění, životní pojištění.. Pracoviště: Výchovný ústav, dětský domov se školou, základní škola, střední škola a školní jídelna žlutice, jiráskova 344 - oo1, Jiráskova, č.p. 344, 364 52 Žlutice. Informace: Bohumila Pěnkavová, +420 353 176 211.

Na škole probíhá výuka žáků s různým zaměřením pro stavebnictví. 

Stavebnictví skýtá mnoho uplatnění nejen chlapcům, ale i děvčatům

Na úpravu téměř zapomenuté studánky v Dasnicích získala obec peníze z Nadace Partnerství. Na snímku u studánky stojí starostka obce Gabriela Turnerová.

Studánkám lidé vrací jejich zašlou krásu

Z policistů vybavených defibrilátory se teď mohou stát také záchranáři

Karlovarský kraj - Nejenom zbraněmi či želízky, ale nově také externími defibrilátory je vybavena řada policistů v Karlovarském kraji. Díky tomu se z ochránců zákona mohou stát v případě potřeby také záchranáři.

VIDEO: Pro lupiče si přišla policie přímo do banky

Cheb - Po šesti letech spadla klec a osmatřicetiletý lupič, který šest let kradl v institucích v Karlovarském a Ústeckém kraji, se ocitl za mřížemi. Zasloužili se o to chebští policisté. Naposledy si přišel lupič pro peníze do jedné z chebských bank.

Sestřičky z porodnice pletou dětem na Velikonoce vlněné „zaječí“ čepičky

Ostrov - Novorozencům, kteří přijdou na svět v ostrovské nemocnici během letošních Velikonoc, chtějí zdejší zdravotní sestry zpříjemnit vstup do života.

Zákládní část skončila. Teď to teprve začne

Karlovy Vary - S hodně omlazenou sestavou nastoupili hokejisté karlovarské Energie proti proti Kadani.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT