Málokterý starosta na Karlovarsku je ve své funkci tak dlouho, jako starosta Božičan Jan Gebauer. Ten je ve funkci už od roku 1994 a podle příznivých ohlasů se dá konstatovat, že životu, potřebám lidí a dění v obci rozumí.

Jste ve funkci už čtrnáct let, čím myslíte, že to je? Nemůže to lidem připadat jako určitý stereotyp?
Skutečně jsem starostou už takhle dlouho a to přináší výhody i nevýhody. Možná jsem pro některé lidi už na radnici dlouho, ale na druhou stranu mám přehled o plánech i financích obce. Každoroční audit například prokázal, že zde nejsou žádné dluhy ani nesrovnalosti. Každý nový starosta se vždy určitou dobu všechno musí učit.

Když mluvíte o těch plánech, na čem akutálně obec pracuje?
Těch plánů je samozřejmě hodně, ale v současné době připravujeme například výstavbu veřejného volnočasového zařízení, které by mohlo sloužit sportu i kultuře. Je totiž trochu problém, že zde například není pořádný sál na pořádání koncertů či akcí pro seniory. To by mělo změnit právě toto zařízení. Sloužilo by škole i veřejnosti. Připravujeme však i další věci.

Je ufinancování tohoto projektu pro vás reálné? Kolik je potřeba financí?
Podle našich předběžných odhadů bychom měli do výstavby tohoto zařízení vložit přibližně dvacet milionů korun. Samozřejmě však budeme žádat o nejrůznější dotace. Bez nich je dnes těžké cokoliv ufinancovat, proto o ně budeme rozhodně žádat.

Při anketě, kterou jsme dělali s občany Božičan, lidé upozornili na to, že by se jim zde líbil nějaký supermarket. Jaký na to máte názor?
Tyto názory tady skutečně občas zaznívají a lidé na to upozornují. I já si uvědomuji, že je to pro mnohé problém, jde však o to, že dnes lidé vyhledávají spíše velké supermarkety v Karlových Varech a tak zde mají obchody těžký život, protože lidé většinou jezdí nakupovat mimo Božičany.

Občané naopak chválili například dostatek akcí pro děti, co přesně tedy pořádáte a jak často?
Skutečně se snažíme, aby se zde děti nenudily. Pořádáme tedy nejrůznější akce, kroužky, závody. Na tom má velký podíl paní místostarostka, která se v tomto směru hodně angažuje. Zároveň se snažíme, aby se akce konaly celoročně a nešlo jen o příležitostné programy. Myslím, že každá investice do dětí je dobrá, protože platí, že kdo si hraje, nezlobí. Investovali jsme také do dětských hřišť a podobně.

Určitě jsou i některé věci, které byste ve městě rád zlepšil. Můžete se o některých z nich zmínit?
Určitě by zde bylo potřeba například víc bytů, aby se podařilo zde nabídnout mladým rodinám vhodné zázemí. Je potřeba, aby lidé nechtěli z Božičan odcházet.
Osobně mě také trápí, když místní lidé nedávají děti do zdejší školy, ale jinam. Škola je totiž podle mě hodně kvalitní jak vybavením, tak i pedagogickým sborem. Není tedy důvod dávat děti jinam, podmínky jsou dobré.