Na nechvalném posledním místě ze všech ostatních regionů Čech a Moravy se umístil Karlovarský kraj v návštěvnosti domácí lázeňské i turistické klientely. Naopak nějvětší zájem mají Češi o Jihomoravský a Jihočeský kraj.

Zcela opačná situace je co do návštěvnosti cizinců z celého světa. Ti naopak Karlovarský kraj a zejména Karlovy Vary samotné navštěvují nejvíce hned po hlavním městě Praze.

„Podle zkušeností z prezidia Asociace českých cestovních kanceláří je minimální zájem české klientely o Karlovy Vary a potažmo Karlovarský kraj způsoben několika závažnými faktory. Prvním z nich jsou nadstandardně vysoké ceny za ubytování, služby a koneckonců i potraviny, a to jak v samotném krajském městě, tak jinde v regionu. Dalším důvodem je pověst Karlových Varů jako města zaplaveného rusky mluvící klientelou, která s cenami nemá problém. Poskytovatelé lázeňských i jiných služeb toho patřičně využívají, ceny dolů tlačit nemusejí,“ říká majitel jednoho z karlovarských hotelů Ivan Krusta.

Pro porovnání několik zajímavých čísel: Zatímco Jihomoavský kraj navštívilo vloni 754 tisíc turistů z Čech, v Karlovarském kraji jich pobylo pouhých 207 tisíc.

„Zvažovala jsem, které lázně si vyberu. Nakonec jsem zvolila Karlovy Vary. Vysoké ceny a malé společenské vyžití ve městě mi vadí, ale zato lázeňská medicína je na velmi slušné úrovni. Proto se do města budu ráda vracet,“ říká Simona Hrdličková z Prahy. Zajímavostí je, že samotná Praha je až na sedmém místě popularity mezi českými turisty.

Velká část Čechů, kteří do Karlovarského kraje zavítají, zde tráví čas hraním golfu hlavně v Karlových Varech a Mariánských Lázních.