Problém je však v tom, že v krásné oblasti Karlovarska není chat a chalup přehršel.

„Obrovským lákadlem pro kupce je především povodí Střely a dosavadní nedotčenost krajiny. Proto shánějí různými způsoby informace o nabídce. Většinou mají zájem o starší typické chalupy, které si rekonstruují,“ říká karlovarský realitní makléř Tomáš Fric.

Menší zájem je o chaty v chatových oblastech. Lidé se shánějí i po starých, opuštěných usedlostech, někteří klienti si plánují z podobných nemovitostí zařídit rodinné hotely, některé pak zaměřené na chov koní, výuku jízdy na koních a podobně.

Přestože by se v regionu Chyšska určitě našly vhodné pozemky pro výstavbu aspoň malé chatové oblasti, lidé raději kupují už postavené chaty nebo opravují původní zemědělské usedlosti.

„Náš důvod je jasný. Chaty jsou příjemné, možná méně náročné na stavební úpravy. Chalupy naopak mívají svou minulost, atmosféru. Je však pravdou, že do nich je potřeba investovat daleko více finančních prostředků. Nejvíce peněz stojí například vysušení objektů, chalupáři musejí často budovat anglické dvorky a podobně. Máme s tím však zkušenosti, takže bychom chalupu na Chyšsku opravdu získat chtěli. Není jich tam však na prodej mnoho, jde spíše o náhodu. Rozhodli jsme se ale čekat a snad budeme mít štěstí. O takových koupích často rozhodne náhoda,“ říká Pražák Josef Tlapák.

Tlapákovi se chtějí o pomoc obrátit i na chyšskou radnici. „Pan starosta by nám v tom mohl být nápomocen, má o prodávaných objektech zřejmě dobrý přehled,“ dodává snad budoucí chalupář na Chyšsku.