„Při jedné z posledních kontrol kontejnerů z Číny celníci zjistili, že část nákladu obsahuje pánské spodní prádlo. A to by mohlo porušovat kombinovanou ochrannou známku společnosti Diesel,“ informovala mluvčí celníků Jitka Blahutová. „Celkem se jednalo o více než šest tisíc kusů prádla,“ upřesnila.

Pokud se prokáže, že se jedná o padělky, činilaby škoda způsobená majitelům ochranné známky víc než tři miliony korun. Mluvčí ještě vysvětlila, že se tento rok jedná již o 39. zadržený kontejner s padělky či napodobeninami.

A to vše zadrželi jen chebští celníci. „Škoda způsobená majitelům práv duševního vlastnictví činí celkem 454 milionů korun,“ dodala Blahutová.

Ačkoliv letos celníci zadrželi o třetinu méně kontejnerů s padělky, škoda je tento rok ještě o 20 milionů korun vyšší. Mnohým lidem se zdá boj s padělky nekonečný. „Každou chvíli slyšíte, že se někde nějaké zboží našlo,“ řekl Josef Černý z Chebu. „Možná kdyby za to byli potrestaní ti praví lidé, tak by se už nic podobného nestávalo,“ podělil se s Deníkem o svůj názor.

Další část lidí vidí jako problém také to, že někteří zákazníci padělané zboží kupují, ač vědí, že jde o falza.

„Podle mého názoru na tržnicích padělané značkové zboží nakupují především turisté ze zahraničí,“ uvedla Lenka Kolářová. „Bydlela jsem docela blízko jedné tržnice, kde celníci padělky často nacházeli. Mám dojem, že tam jezdilo velké množství Němců cíleně. Prostě do republiky přijeli asi jen proto, aby si levně nakoupili padělky.“