Stovky nových pracovních míst opět nabídne v příštích letech chebská průmyslová zóna. Radnice už připravuje její rozšíření. Ke stávajícím 36 hektarům přibudou další, tentokrát o rozloze 25 hektarů. „Stavební práce na pozemcích určených pro II. etapu průmyslového parku chceme zahájit v létě příštího roku. Hotové mají být o rok později,“ sdělil chebský místostarosta Miroslav Plevný.

Nová část průmyslové zóny má nabídnout místo pro osm až dvanáct nových továren menšího nebo středního rozsahu. Jednat se má hlavně o výrobní podniky.

Chebskou radnici mají přijít stavební práce na zhruba 50 až 70 milionů korun. Očekávaný výnos z jejich prodeje investorům odhaduje radnice na 100 milionů korun.

Výstavba první, již téměř dokončené části průmyslového parku vyšla na 3,9 milionu euro. Polovinu této částky získalo město z prostředků PHARE a čtvrtinu od státu. Zbytek včetně zhruba dalších 30 milionů korun na výkup pozemků zaplatil Cheb z vlastní pokladny. V současné době se mu už ale investované peníze vrací.

„Investoři už zaplatili 55 milionů korun a dalších 67 od nich ještě dostaneme,“ poznamenal místostarosta Plevný.

Zatím zbývá dokončit poslední čtyři provozovny. Tři pozemky jsou rezervované pro investory. Jeden z nich míří do Chebu z Japonska, další má do regionu dorazit z Plzeňska. Na čtvrtém pozemku už staví svou provozovnu společnost apt.

Průmyslová zóna se příznivě podepsala na vývoji zaměstnanosti. Chebsko je na tom z celého Karlovarského kraje nejlépe. „V současnosti pracuje v průmyslovém parku asi 450 zaměstnanců. Po dokončení I. etapy jich bude 1 100 a konečný výhled je 1 500,“ poznamenal manažer průmyslové zóny Jaroslav Kubizňák.

Největším současným zaměstnavatelem se 160 pracovníky je firma Playmobil. V továrnách firem Schneeberger a HF CzechForge našlo práci po 70 zaměstnancích. Zatímco v průmyslové zóně pomalu přibývají pracovní místa, v regionu začínají scházet hlavně kvalifikovaní pracovníci. „Musíme sem nové lidi přilákat. Chceme jim nabídnout bydlení ať už v rodinných nebo nájemních domech,“ uvedl Miroslav Hofrajtr, vedoucí odboru pro dotační politiku a rozvoj chebské radnice.

„Zpracováváme proto rozvojovou studii, která se zabývá využitím lokality Špitálský vrch,“ dodal. Právě tam má podle úvah radnice vzniknout nová městská část s různými druhy bydlení. „Výhodou je, že naše průmyslová zóna není jednostranně zaměřená například na automobilový průmysl. Současná ekonomická krize na ni tedy nebude mít takový výrazný vliv,“ zdůraznil místostarosta Plevný.

Různé typy výrob a k tomu nutných pracovníků také nevyvolávají poptávku po zaměstnancích jediné profese. „Zaměstnavatelé vytváří příležitosti pro pracovníky s různou kvalifikací,“ podotkl Plevný.