Konec analogového vysílání druhého programu České televize vyvolal na Chebsku šílenství. Digitalizace není náročným krokem pouze pro spotřebitele, ale také pro prodejce elektroniky. Těm se o set top boxech musí snad i zdát.

Ačkoliv byla problematika digitalizace vysvětlovaná v mnoha médiích, není snadné ji pochopit mnohými mladými lidmi, natož třeba důchodci.

„V posledních čtrnácti dnech k nám do prodejny přichází kvůli digitalizaci každý druhý zákazník,“ řekl vedoucí prodejny elektro v chebské Školní ulici Pavel Vachek. „Především starší lidé vůbec nechápou, proč se k digitalizaci přistoupilo, a co teď mají dělat,“ uvedl.

Mnoho lidí se rozhodlo přijímat digitální signál set top boxem. Jejich cena se pohybuje okolo 1000 korun. „Jedné zákaznici ale třeba její známý řekl, že na příjem dvou základních programů stačí jakési zařízení za 150 korun, což je samozřejmě nesmysl,“ řekl vedoucí prodejny. V takových případech je těžké kupujícímu vysvětlit, že levnější přístroje nejsou.

Dalším problémem byl fakt, že velké množství lidí nechalo nákup na poslední chvíli. To způsobilo, že v den vypnutí analogového signálu v prodejnách docházely set top boxy.

„Někteří zákazníci také netuší, že alternativou je i satelitní příjem,“ sdělil Vachek.

Jak se s digitalizací poprali občané Chebska? „Pořád se o tom psalo nebo mluvilo v televizi,“ řekl dvaačtyřicetiletý Tomáš Slovák z Chebu. „I přes to jsem tuto problematiku naprosto nepochopil. Nebýt manželky, tak se asi nedívám na televizi,“ smál se.

Také Deník byl svědkem toho, že starší lidé si o digitalizaci nalezli mnoho informací.

„Chápu, že je to nutné,“ konstatoval Josef Straka z Chebu. „Sledoval jsem pozorně pořady o přechodu na digitální příjem, a tak mi to nedělalo problémy. Když jsem přišel do obchodu, prakticky jsem žádné rady nepotřeboval,“ dodal.

Také v této hektické době ale jsou lidé, které změna příjmu vůbec netrápí. „Ony jsou už nějaké programy vypnuté? Myslel jsem, že to má přijít až příští rok,“ divil se sedmadvacetiletý Jiří Červenka z Chebu. „Mám hodně práce a věčně cestuji po republice, takže televizi doma vidím prakticky jenom vypnutou. Takže si žádný set top box asi ani kupovat nebudu. Zpravodajství sleduji na internetu a hezký film si můžu kdykoliv pustit v počítači na DVD,“ dodal mladík.