Návrh ale na Chebsku vlnu nadšení nevyvolal. Pacienti jej příliš nevítají. „Nevidím důvod, proč by mi měl stát přikazovat nejlevnější lék,“ zlobil se Jan Mašek z Chebu. „Nemyslím, že by lékárníci nebyli schopní dobře poradit. Ale léky, které užívám, mi vyhovují.“

Ani oslovení lékaři nevidí navrhovanou variantu jako nejšťastnější. „Je to zatím těžko posouditelné,“ uvedl Petr Hůrka, praktický lékař z Mariánských Lázní. „Potíž je ale především v tom, že pacienti jsou zvyklí na své léky. Nastal by pak zmatek. Podle mého názoru to prostě neřeší problém ve zdravotnictví,“ dodal lékař.

Po přijetí návrhu by mohly podle lékárníků nastávat potíže jako generické substituce. Při té může být pacientovi nabídnutý jiný lék s toutéž účinnou látkou ve shodné síle a lékové formě (tablety). To ale nemusí vždy vyhovovat.

„Nejednou jsme se setkali s tím, že pacientovi lék nevyhovoval. A to i přes to, že splňoval všechny podmínky pro vyexpedování náhradního léčiva,“ vysvětlila předsedkyně okresního sdružení lékárníků v Chebu ČLK Eugenie Chromá.

„Je pravda, že originální přípravky mohou mít trochu jinou účinnost. A to i přes to, že je v něm stejné množství účinné látky. Pokud by tam nebyla možnost, aby lékař mohl předepsat konkrétní lék, nezdá se mi návrh úplně vhodný,“ uvedla dále Eugenie Chromá.

Problém podle předsedkyně není ve znalostech léků a účinných látkách.

„Nemáme obavy, že by to snad lékárníci nezvládli. Ale o lécích prostě rozhoduje lékař,“ dodala.