VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dopolední otřes země měl sílu 4 stupně Richterovy stupnice

Karlovarský kraj, Chebsko — Země se stále chvěje. Seismologové varují před uvolněnými taškami ze střech budov. Doma se nezdržujte pod těžkými předměty na skříních a policích. (Doplněno.)

10.10.2008 1
SDÍLEJ:

Chebsko se od středy 8. října potýká s otřesy země. Zatím nejsilnější záchvěv byl zaznamenán v pátek 10. října v 10.08 hodin. Dosáhl síly čtyř stupňů Richterovy stupniceFoto: DENÍK/ Petr Przeczek

Otřesy půdy zasáhly ve čtvrtek v noci a v pátek dopoledne celé Chebsko. Zemětřesení bylo tentokrát mnohem silnější než ve středu. Otřesy a dunění zaznamenala spousta lidí.

Země se chvěla nejen v Novém Kostele a jeho okolí, ale také v Dolním Žandově vzdáleném zhruba patnáct kilometrů nebo v Kraslicích na Sokolovsku. Pohyby země byly znát i na Tachovsku nebo v Praze.

Zemětřesení se okamžitě stalo tématem číslo jedna většiny hovorů.

„Já sám jsem si v noci ničeho nevšiml. Před půl šestou ráno mne ale vzbudili osmáci degu, které chovají mé děti. Byli strašně neklidní. Podle manželky takhle vyváděli celou noc,“ řekl Vladimír Kudrna z Františkových Lázní.

„V noci jsem se vzbudil. Necítil jsem otřesy, ale zaslechl jsem zvláštní dunění,“ řekl Vladimír Hána z Chebu. Zaregistroval až ranní otřesy. „Před půl šestou jsem poprvé v životě zažil zemětřesení na vlastní kůži. Těch minulých jsem si nikdy nevšiml. Má první myšlenka byla, že mi popraská barák. Druhá, že když mi spadne na hlavu, tak mi to může být úplně jedno,“ popsal Vladimír Hána svůj ranní zážitek.

„Tentokráte jsem si zemětřesení opravdu všimla,“ uvedla Květa Vorlová z chebských Hájů. „Náš pes byl doslova vyjukaný. Také se zvláštně třásla a chvěla postel. Bylo to takové neobvyklé vrnění. V noci mne manžel strašil, že nám určitě spadla chalupa v Novém Kostele. Právě tam je epicentrum!“

Otřesy o síle 3,3 stupně Richterovy škály zaznamenali seismologové ve 2.39. Nikde nevznikly žádné škody. Otřes, ke kterému došlo v 5.22 ráno, měl sílu 3,5 stupně Richterovy stupnice.

„Epicentrum zemětřesení se nacházelo jižně od Nového Kostela v hloubce 10 kilometrů. Byl to nejsilnější otřes, který jsme zaznamenali od ledna roku 1986,“ informoval Josef Horálek, seismolog z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky.

V té chvíli ještě nikdo netušil, že osm minut po desáté hodině se země otřese mnohem silněji.

„Otřes měl sílu čtyř stupňů Richterovy stupnice. Lidé by se raději neměli zdržovat v blízkosti starých domů. Hrozí pád uvolněných tašek ze střech,“ varoval Horálek. Nikdo by také neměl zbytečně pobývat pod těžkými předměty.

Poslední otřesy vyvolaly hlavně u starších lidí vzpomínky na zemětřesení v roce 1985. To tehdy poškodilo zhruba patnáct procent budov ve Skalné, Plesné, Dolním Žandově nebo Novém Kostele. Nejčastěji se jednalo o popraskané omítky, spadlé komíny, škvíry mezi panely a podobně. Na řadě míst se ze studní ztratila na přechodnou dobu voda.

„Podle informací, které máme, měl zatím nejsilnější otřes sílu 4,1 stupně. Žádné škody ale hlášené nemáme,“ informoval starosta Nového Kostela Ota Teuber.

„Je možné, že se otřesy budou opakovat, ale nelze to říci s jistotou. Nejde ani přesně odhadnout, jakou sílu může mít další zemětřesení,“ poznamenal seismolog Horálek. Západočeskou oblast monitoruje celkem 20 seismologických stanic. Z nich je 12 připojeno na internet. "Pokud seismologická stanice v Novém Kostele zaznamená otřes, odešle okamžitě data do datového centra na Zelené hoře u Chebu a odsud putují okamžitě do centrály Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky," vysvětlil Horálek.

Při zatím posledním zemětřesném roji, který se na Chebsku projevil na podzim roku 2000, trvaly otřesy tři měsíce.

(pep, kuč, bur, mih)

Autor: Petr Przeczek

10.10.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Jan Kopál, mluvčí karlovarského magistrátu

OTÁZKA PRO: Jana Kopála, mluvčího magistrátu města

Rostliny konopí na zahrádce v Karlových Varech.
4

Na zahradě pěstovala marjánku. Ale bylo jí asi více než dost

Obchodní akademie oslavila 80. narozeniny

Karlovy Vary - Obchodní akademie v Karlových Varech oslavila v těchto dnech významné jubileum 80. výročí založení.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Karlovy Vary – Bez složitého dojíždění za studiem mimo region si mohou nově zvyšovat kvalifikaci zdravotní sestry.

SLEDUJEME ON-LINE

Volební místnosti se zavřely

/FOTOGALERIE/ Voliči v Česku rozhodovali o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní také to, co přinesou příští zákony nebo jakou podobu bude mít státní rozpočet minimálně na příští rok. Určovat by to mohli zástupci 31 stran a hnutí, práh dolní komory ale v roli poslanců překročí jen menšina z nich.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení