Podle Krajské hygienické stanice Karlovarského kraje se sídlem v Karlových Varech je počet nemocných těsně pod hranicí, kdy začíná epidemie. Ta se však může projevit během několika dnů.

Potvrdila to Jindřiška Benešová, vedoucí protiepidemického odboru krajské hygieny. „Nakažených jsou zhruba dva tisíce, což je skutečně číslo, které už s epidemií pomalu hraničí. Zatím však nemáme hlášeno, že by byl důvod například uzavírat školy a další místa. Tento krizový scénář tedy zatím není potřeba dělat. Ovšem každým dnem se situace může změnit a počet nemocných zvýšit,“ informovala Benešová.

Podle ní se dá předpokládat, že se situace bude zhoršovat. „Chřipka hodně řádí například na území Španělska, Portugalska nebo Německa. Proto se dá očekávat, že například během deseti dnů může dorazit také k nám,“ doplnila vedoucí protiepidemického odboru.

Podle Benešové krajská hygiena musela už řešit několik závažných epidemií chřipky. „Minulý rok epidemie nebyla, ale například před pěti nebo šesti lety se musely zavírat školy, byly zákazy návštěv v nemocnicích a podobně,“ potvrdila Benešová.