VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krajský zastupitel Josef Malý: chyba v komunikaci se může leckdy vymstít

Karlovarský kraj – V závěru minulého týdne se podařilo odvrátit hrozbu čtyřicetimilionové sankce, která visela nad sokolovskou nemocnicí, a potažmo tedy i nad Karlovarskou krajskou nemocnicí a Karlovarským krajem.

23.6.2010
SDÍLEJ:

Josef MalýFoto: TOP 09

Sankce hrozila za nesrovnalosti mezi projektem a rekonstrukcí některých pavilonů, na které nemocnice dostala dotaci.

Významnou roli při přípravě žádostí o odpuštění sankce sehrál krajský zastupitel Josef Malý (TOP 09), kterého jsme proto požádali o upřesnění.

Jak jste se vlastně dostal k tomu, řešit nepříjemný úkol – žádost o odpuštění vrácení dotace a penále sokolovské nemocnici?
Poté, co jsem pomohl zprostředkovat oddlužení Bochova v loňském roce (zde se jednalo o přibližně 57 milionů korun – pozn. red.), se na mne v závěru roku obrátil hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný, zda bych podobně nepomohl s žádostí o vrácení státní dotace a stoprocentní penále (přibližně 40 milionů korun – pozn. red.) nemocnici Sokolov.

Nejprve bylo třeba dát dohromady mozaiku událostí, proč a jak k údajnému pochybení v sokolovské nemocnici došlo. K tomu jsme vytvořili tým společně s vedoucí ekonomického odboru Dagmar Divišovou a ekonomickou ředitelkou Karlovarské krajské nemocnice (KKN) Ivanou Svobodovou. Oslovili jsme také lidi, kteří pracovali v různých funkcích nemocnice v Sokolově…

Promiňte, ale proč to neřešil tehdejší ředitel KKN Jiří Fojtík?
To je správná otázka, ale jak jsem z médií vyrozuměl, tak on podal pouze trestní oznámení na neznámého pachatele na policii. Nemyslím si, že to byl správný krok. Od vrcholného manažera instituce, která se octla v problémech, kdy obrazně řečeno teče do lodi, bych spíše očekával, že se bude snažit věci řešit a ne vrtat další díru.

Co jste zjistili?
Zjistili jsme, že když se jednalo o původní dotaci, byl předpoklad výměny vyššího počtu oken v areálu. Na základě té přidělené byl ale tento původní předpoklad zredukován. Nicméně následný tendr na výměnu oken byl tedy proveden na základě nových skutečností, a tedy pravdivě.

A v čem byl tedy problém?
K pochybení došlo tak, že informace o změně počtu oken odešla pouze na příslušný odbor Ministerstva zdravotnictví, ale bohužel už nikoliv na Ministerstvo financí. Stalo se to v době, kdy se sokolovská nemocnice transformovala do KKN, akciové společnosti, takže při předávání informací došlo zřejmě k nějaké komunikační chybě, což je ovšem chybou tehdejšího managementu. K vratce a udělení penále vůbec nemuselo dojít.

Jak a s kým jste tuto nepříjemnou situaci řešili?
Zpracovali jsme komplex žádostí ať už k samotné vratce dotace, tak k penále, které jsme postoupili prostřednictvím finančního úřadu Ministerstvu financí. Dále proběhlo několikaměsíční prověřování a ověřování uvedených skutečností, které vyústilo na základě poradních orgánů ministra v kladné rozhodnutí ministra financí Janoty.

Nejdůležitější pro KKN a Karlovarský kraj je výsledek, že se přes devadesát osm procent prostředků podařilo zachránit.

Autor: Ivana Kalinová

23.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Kopál, mluvčí karlovarského magistrátu

OTÁZKA PRO: Jana Kopála, mluvčího magistrátu města

Rostliny konopí na zahrádce v Karlových Varech.
4

Na zahradě pěstovala marjánku. Ale bylo jí asi více než dost

Obchodní akademie oslavila 80. narozeniny

Karlovy Vary - Obchodní akademie v Karlových Varech oslavila v těchto dnech významné jubileum 80. výročí založení.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Karlovy Vary – Bez složitého dojíždění za studiem mimo region si mohou nově zvyšovat kvalifikaci zdravotní sestry.

SLEDUJEME ON-LINE

Volební místnosti se zavřely

/FOTOGALERIE/ Voliči v Česku rozhodovali o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní také to, co přinesou příští zákony nebo jakou podobu bude mít státní rozpočet minimálně na příští rok. Určovat by to mohli zástupci 31 stran a hnutí, práh dolní komory ale v roli poslanců překročí jen menšina z nich.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení