Na Czechtropě, jakési národní obdobě uměleckého díla, které zdobí sídlo Evropské unie v Bruselu, se jako symbol Karlovarského kraje objevil lázeňský pohárek s obrázkem tradiční ruské matrjošky. Zjišťovali jsme, jak na tuto nadsázku reagují osobnosti kraje:

Matrjoška jako symbol Karlovarského kraje pobouřila Zdeňka Krále, starostu Mariánských Lázní.

„Je to jenom mediální klišé. Každý říká o Karlových Varech, že tam žijí Rusové. Navíc se tak stále častěji označují také Mariánské Lázně. Odmítám takovou nálepku, která nás označuje jako ruskou gubernii,“ prohlásil starosta Král. Podle něj si Karlovarský kraj zaslouží označení symbolem lázeňských pramenů. „I když to by byla skutečnost a ne nadsázka,“ dodal Král.

S tímto názorem částečně souhlasí i karlovarský historik a archeolog Jiří Klsák.

„Obrázek matrjošky na lázeňském pohárku pefektně sedí na Karlovy Vary. Bohužel pověst, která krajské město postihla, navenek odráží situaci v celém kraji. Na druhou stranu prý v Mariánských Lázních začíná rovněž převládat ruská klientela nad zástupci ostatních národů, takže toto ztvárnění kraje bohužel odpovídá realitě. Tento fakt se mi nelíbí, ale s nadsázkou pojatý symbol bych neměnil. Jsou věci, se kterými se do jisté míry musíme smířit,“ konstatoval Klsák.

Jako dobrý humor hodnotí vyobrazení Karlovarského kraje jako matrjošku na lázeňském pohárku sokolovský starosta Karel Jakobec.

„Myslím si, že umění šedivé a mdlé nemá žádný smysl. Je dobře, když si umělec dokáže rýpnout a vyvolat tím diskusi veřejnosti,“ řekl. „V žádném případě mě to nijak nepohoršuje ani neuráží,“ doplnil Jakobec.

Podobný názor má také jeho kynšperský kolega René Bolvari. „Asi nás tak každý vidí. Karlovarský kraj vnímá jako ruské Vary a pohárek jako symbol lázeňství,“ uvedl Bolvari.

Senátor Jan Horník se domnívá, že tento symbol Karlovy Vary i Karlovarský kraj charakterizuje naprosto výstižně.

„Kam přijedu, a že jezdím v rámci pracovních povinností po celé republice, tam se ptají, jak to s Rusy u nás vlastně je. Ruský fenomén je snad známější než karlovarské vřídlo! Jde o nadsázku, ale k lázeňskému městu matrjoška na pohárku zkrátka patří,“ uvedl senátor, jemuž se líbila i plastika Entropy. „Jde o humor a nadhled. A legraci si ze sebe musíme umět udělat,“ dodal senátor.