S nedostatkem zubařů i obvodních lékařů se potýkají i větší města. Ještě horší je však situace v menších obcích v horských oblastech. Zde reálně hrozí, že lékaři za pár let nebudou.

„Provozovat více ordinací si bohužel nemohu dovolit. Je to finančně náročné. Ve větších městech má lékař pacienty dostupnější, zde se musí jezdit kilometry. Lidé tedy dojíždějí za mnou sem do Perninku. Mám pacienty z mnoha okolních obcí, ale také až ze Žlutic, nebo až z Prahy. Zubařů je totiž dost málo a ani ti ve větších městech už neberou nové pacienty. Obecně je situace ve zdravotnictví špatná a v menších obcích obzvlášť,“ uvedl perninský zub ař Tadeáš Maślanka.

Podle něj bude situace během let ještě horší. „Menší obce rozhodně lékaře příliš nelákají a navíc jich ze škol vychází stále méně, což se během příštích let určitě projeví. Navíc všichni mí kolegové, kteří tady pracují, už jsou věkově kolem padesáti a starší, takže je otázkou, co bude za pár let. I mě je už šedesát let, tak nevím, jak dlouho budu pracovat,“ dodal zubař. „Doktor, který pracuje na horách, musí svou práci milovat a snažit se dát svým pacientům maximum. Rozhodně to nejde dělat jen jako práci,“ dodal perninský zubař Maślanka.

Problémy s lékařskou péčí v malých horských městech a obcích potvrzuje také starosta Abertam Zdeněk Lakatoš.

„U nás konkrétně není problém s obvodními lékaři, ale hlavně se zubařem. Nedávno nám odešel zubař do důchodu a veděli jsme, že nového v podstatě není šance najít. Je to opravdu velmi těžká situace. Ještě že je zubař v blízkém Perninku a lidé tedy mají šanci se léčit u něj a znají ho. S praktickým lékařem problémy nemáme, ale obecně chápu, že pro mladé odborníky je určitě lákavější pracovat ve větším městě, kde se to i finančně více vyplatí. Nejlepší je, když se do města přistěhuje nějaký doktor nastálo,“ nastínil abertamský starosta.

Radnice v Abertamech vybavení zrušené ordinace věnovala Karlovarské krajské nemocnici. „Prostory jsme vyhradili pro jiný prospěšný účel. Vybavení jsme proto věnovali do Karlových Varů, aby dál sloužilo pacientům,“ dodal Lakatoš.

V Horní Blatné jsou s lékařskou péčí spokojeni. „Doktora zde máme, a skutečně jak radnice tak i naši občané si ho velmi pochvalují, protože je to zkušený člověk, který jim dokáže pomoci a doporučit, co mají dělat. Rozhodně jsem tedy rád, že tady pracuje právě on a moc si ho vážíme. Vím, že některé obce a města s tímto mají velké problémy, ale u nás naštěstí máme takto spolehlivého člověka,“ informoval Robert Petro, starosta Horní Blatné.

Budoucnosti lékařské péče na horách se bojí i samotní občané. „Zatím je to celkem v pořádku a základní věci jsou zajištěné, ale je pravda, že někteří doktoři už jsou staršího věku a nevím tedy, jak to bude vypadat až odejdou do penze. Může to být opravdu obrovská katastrofa,“ uvedl jeden z obyvatelů Perninku.