Prvních čtyřistapadesát papírových rakviček s ostatky padlých německých vojáků je uloženo na hřbitově v Chebu. Do konce letošního roku jich zde německý Lidový spolek pro válečné hroby uloží 5 500. Vyvrcholil tak proces, který začal 26. května podpisem dohody o vytvoření německého hřbitova v Chebu.

Slavnostnímu aktu byl přítomen i zástupce českého ministerstva zahraničí Tomáš Kosta. Vyjádřil své přání, aby ostatky německých vojáků konečně našly klid. „Musíme odpustit. Nesmíme zapomenout,“ dodal. „Druhá světová válka byla brutální a nelidská pro všechny její aktéry,“ řekl při pietním aktu Reinhard Führer, předseda německého Lidového spolku pro válečné hroby. „Nic takového se už nesmí nikdy opakovat,“ zdůraznil a ocenil přístup Tomáše Kosty.

Pietní akce se zúčastnil také německý velvyslanec v Praze Helmut Elfenkämper. „Dnešní den je důvodem k ohlédnutí za nejtemnějším obdobím minulého století. Bída po druhé světové válce postihla všechny. I ty nevinné,“ řekl. „Nyní ale žijeme v dobrém sousedství a budoucnost chceme v tomto duchu také vytvářet,“ uvedl velvyslanec. Poděkoval také všem lidem z české i německé strany, kteří se o vybudování pohřebiště pro padlé německé vojáky zasadili.

„Když se dívám na tyto papírové rakvičky, jímá mne smutek. Každá z nich skrývá osud, který se nemohl rozvinout. Životy padlých nebyly naplněny,“ povzdechl si chebský starosta Jan Svoboda. „Je to další krok pro nás, abychom se vyrovnali s historií. Pohřbení německých ostatků tady v Chebu je stále pro řadu lidí citlivé téma. Ne všichni s tím souhlasí. Chtěl bych proto odpůrce hřbitova požádat o toleranci, aby mrtvým dopřáli klid,“ dodal.

Slavnostního aktu na chebském hřbitově se zúčastnil také Petr Novák, který byl jednou z vůdčích postav protestů. „Dnes už protestovat nebudeme. Je pozdě,“ poznamenal Petr Novák. Přípravný výbor pro vyhlášení místního referenda k otázce zřízení hřbitova připravil podpisovou akci. „Celkem jsme shromáždili 1 862 podpisů. To není málo, zvláště když uvážíme, že k volbám přišlo v Chebu necelých devět tisíc lidí,“ zdůraznil Novák. Přípravný výbor už podpisovou akci ukončil, protože se nepodařilo zajistit potřebný počet podpisů.

První ostatky, které našly klid v chebské půdě, patří většinou neznámým německým vojákům a byly exhumovány v minulosti v Praze. Další rakvičky budou na zhruba 1,5 hektarové části hřbitova uloženy do konce letošního roku. Celkem tu má být pohřbeno více jak pět tisíc vojáků. Cheb se tak stane po Brnu druhým největším německým vojenským hřbitovem v Česku. Další pohřebiště v regionu se nachází v Mariánských Lázních. Náhrobky se jmény padlých, kříže a parkové úpravy chce spolek pro válečné hroby dokončit na jaře příštího roku.