Řada nebezpečných jezů číhá na vodáky v Karlovarském kraji. Upozorňují na ně i vodácké příručky. Přesto ale varování vodáci často nerespektují, a tak se poklidná jízda na řece může změnit v drama.

Příkladem je nedávná vyjížďka dvou mladých lidí na jezu u Černého Mlýna. Zatímco zkušení vodácí vědí, že právě tam mají kajak raději přenést, dvojice se na něj vrhla. Záchranáři pak měli co dělat.

A právě kvůli takovým situacím podstupují profesionální hasiči tvrdá cvičení přímo na jezech. „V Karlovarském kraji se nachází spousta nebezpečných jezů. Řeka Ohře protékající napříč celým krajem je přitom jednou z nejvyhledávanějších vodáckých lokalit v republice,“ potvrdil velitel čety sokolovských hasičů Hynek Milota.

V uplynulých dnech cvičilo dvanáct hasičů ze Sokolova a Karlových Varů na řece Úpě. Akce měla název Záchrana osob z vodního válce. Profesionálním hasičům se věnovali vodáci s dlouholetou praxí. Nejprve jim teoreticky vysvětlili, jak se ve vodní pasti chovat. Na řadu už pak přišla záchrana osob přímo ve vodě. Při fyzicky náročném cvičení musel hasič ´přežít´ ve vodním válci, neboli pod jezem, do té chvíle, než mu kolega hodí záchranné plovoucí lano.

„Učili se také, jak vyplavat z vodního válce bez cizí pomoci, jak zachránit kolegu za pomoci techniky upoutaný záchranář, provést záchranu s pomocí člunu nebo lezecké techniky,“ sdělil Milota. „V případě zásahu hasičů budou nabyté zkušenosti plně využity,“ doplnil.