Velikonocemi žijí i památky na Karlovarsku. Hrad Hauenštejn tak láká na první letošní noční prohlídku, která se koná již v neděli 12. dubna od 19 hodin a lidem nabídne přibližně tři hodiny dobré zábavy.

A na co se návštěvníci mohou těšit? „Na historické mystifikace, které místy budou přecházet až v otevřené lži, na nejoblíbenějšího hornohradního průvodce Viktora Braunreitera, ale i hrůzostrašné souboje či třeba hornohradský orloj, který lidem předvede dvorní garda, Spolek šermířů Savioli. O teplíčko pro případné zahřátí se pak postará ohnivé divadlo Ignis,“ říká Alena Tůmová z obecně prospěšné společnosti Horní hrad.

Samotná noční prohlídka začíná v podhradí u parkoviště, vstupenky je ale třeba koupit přímo v hradní pokladně. Proto organizátoři zájemcům radí, aby na akci přišli raději dříve a nenechávali příjezd na poslední chvíli.

„První část prohlídky vede po lesní cestě, proto by si lidé měli vzít pohodlné obutí. Tato etapa povede kolem hradu a je dlouhá přibližně 1,5 km. Na cestě si spolu s vypravěčem uděláme asi šest zastávek, na nichž Viktor Braunreiter seznámí lidi s řadou informací z historie,“ upřesňuje Tůmová.

Ta udává pár příkladů: půjde například o bulvární povídání o nadlesním a Kunhutě, o výcvik Braunreiterovy armády a dobytí hradu. „Zatím se to vždycky podařilo zvládnout tak, že obránci zbaběle prchli, takže ani tentokrát snad ke skutečnému krveprolití nedojde… Nejde tedy o naučnou prohlídku jako takovou, ale hlavně o legraci,“ vysvětluje pracovnice Horního hradu.

Během procházky hradem, který bude už v té době osvícený pouze pochodněmi a snad i měsícem, pak návštěvníci uvidí několik výjevů, například šermířské vystoupení, speciální podívanou Hornohradský orloj, několik divadelních představení Viktora Braunreitera. V samotném závěru vystoupí členové ohnivého divadla Ignis.

Tůmová radí, že pokud lidé vlastní jakoukoliv pochodeň, mají si ji vzít s sebou, protože určitě přijde vhod.

Lidé, kteří hrad Hauenštejn navštíví, mohou zhlédnout i výstavu „Album vedut Království českého“ od Augusta Hauna. Jde o soubor osmačtyřiceti reprodukcí kolorovaných litografií s vyobrazením hradů a měst z 18. století. Zájemci mohou zavítat i do Arboreta a hornohradské botanické zahrady.

O Velikonocích je lidem k dispozici i Státní zámek a hrad v Bečově nad Teplou, a to konkrétně na Velikonoční neděli i Velikonoční pondělí. „Otevřeno máme od devíti hodin, poslední prohlídka je v patnáct hodin,“ informoval bečovský kastelán Tomáš Wizovský s tím, že bečovští památkáři tentokrát na Velikonoce nepřipravili žádné mimořádné akce.

Ti, kteří do Bečova zavítají, ale o novinky přece jen nepřijdou. V pokladně zámku si o Velikonocích mohou například zakoupit unikátní aršík se známkou relikviáře svatého Maura.

„Příjemnou změnou je zavedení instrumentu rodinného vstupného, jehož cílem je přilákání většího počtu rodin s dětmi. Také pro seniory nad 65 let byla snížena cena vstupného v této kategorii. Pro ostatní návštěvníky zůstává vstupné oproti minulému roku nezměněno. Nový ceník také počítá s možností placení v eurech,“ upřesňuje bečovský kastelán.

Státní zámek Bečov byl zařazen do projektu „Cyklisté vítáni“, takže každému návštěvníkovi, který přijede do Bečova na kole, garantují památkáři specifické služby, ke kterým se v rámci tohoto projektu zavázali.