„Chceme pomáhat lidem, kteří by přišli o práci, ale zatím jsme nerozhodli jakou částkou bychom přispěli. Rozhodně ovšem nedosáhne deseti milionů, které odsouhlasili zastupitelé Karlových Varů do garančního fondu pro zaměstnance Karlovarského porcelánu,“ tak zhodnotil hejtman Josef Novotný nastalou situaci v Karlovarském porcelánu a Concordii.

Tato problematika byla jedním z témat, o kterých hejtman v pondělí 12. ledna jednal s řediteli úřadů práce, s ředitelem porcelánky Vlastimilem Argmanem a insolvenčním správcem porcelánky Tomášem Čermínem.

„Snaha města Karlovy Vary je přínosná, ale my víme, že nestačí peníze někam poslat, ale je důležité, aby tato forma pomoci splnila přísné požadavky. Budeme tedy s městem Karlovy Vary jednat, abychom zjistili, jak si město zřízení fondu představuje. Rozhodně se však budeme pomocí zabývat na radě kraje,“ uvedl hejtman Novotný. „Stále také věříme, že se najde někdo, kdo o porcelánku projeví zájem. Termín je do 15. února. Z přístupu ředitele Argmana i insolvenčního správce se zdá, že se oba snaží situaci nějak zachránit a vyřešit. Nám jde samozřejmě hlavně o zájmy obyvatelů kraje. Budeme také jednat se starosty, aby se snažili také nějak pomoci,“ dodal hejtman.

Kraj podrobně sleduje také nezaměstnanost.

„Ředitelé úřadů práce potvrdili, že nezaměstnanost stoupla, ale nějak dramatické to není. Úřady také deklarovaly, že mají dostatek peněz, aby mohli lidem financovat nejrůznější rekvalifikace a další formy pomoci. Po 15. únoru se bude konat další jednání, protože už budeme vědět, jaký bude vývoj v Karlovarském porcelánu,“ uzavřel hejtman.

Krajský úřad se bude také snažit spolupracovat například s Ústeckým krajem. „Karlovarský porcelán má totiž provoz i v Klášterci nad Ohří, takže pokud by krize nějak eskalovala, tak bychom se rozhodně s našimi kolegy z tohoto kraje spojili a jednali, jak situaci řešit společně. Snažíme se tedy hledat možnosti a krizi řešit co nejdůsledněji,“ sdělil Miroslav Čermák, náměstek hejtmana.