Hejtman nevynechal ani Gymnázium a SOŠ v ašské Hlavní ulici, kde po prohlídce budovy následovala beseda se studenty. Ti se chvíli ostýchali, ale pak si jeden z nich, Petr Všetečka neodpustil dotaz, jestli hejtman nelituje něčeho, co ve funkci udělal.

„Já tam ještě tak dlouho nejsem, abych něco pokazil,“ odpověděl Josef Novotný. „Co mne ale mrzí je, že nestíhám. Těch činností je tolik a rád bych viděl i dovnitř, ale nedá se,“ uspokojil studentovu zvědavost.

„Já bych ještě rád věděl, jestli pro vás byla vaše účast v komunistické straně nějakou překážkou,“ pokračoval Petr Všetečka.

„Nebyla,“ zněla hejtmanova odpověď. „Když jsem kdysi na škole do strany vstoupil, dostal jsem hned úkol,“ zavzpomínal Novotný. „Musel jsem k vypínačům nalepit štítky ´zhasínejte´ a pak jsem kontroloval, jestli se opravdu zhasíná,“ řekl. „Já jsem vstupoval do KSČ na základě doporučení lidí, kterých jsem si vážil, kteří byli dobří učitelé a nikdy jsem toho nevyužíval a nikdy jsem s členstvím ve straně neměl problém,“ neváhal odpovědět hejtman.

Po skončení besedy se studenty následovalo setkání se starosty okolních měst a obcí a návštěva dětského domova pro děti do tří let v Aši.